Boj o šéfa sněmovny. Ne pro Zaorálka, zní z trojkoalice
13.06.2010 14:15 Původní zpráva
Sociální demokrat Lubomír Zaorálek je v čele sněmovny nepřijatelný. Na tom se shodli představitelé ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Přestože zástupci rodící se vládní koalice Zaorálka odmítli, současný lídr ČSSD Bohuslav Sobotka jej jako kandidáta na třetí nejvyšší ústavní funkci nadále prosazuje.
Zástupce ve volbách vítězné ČSSD se předsedou sněmovny stane jen stěží. Proti návrhu socialistů, aby v čele sněmovny stanul její kandidát Lubomír Zaorálek, se v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce ostře vyjádřili Petr Nečas, Miroslav Kalousek i Radek John.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD chce Zaorálka v čele sněmovny. Bude to stačit?
"Pokládali bychom za rozumnější, aby v čele sněmovny nebyl představitel budoucí vládní většiny, ale aby tam byl představitel nejsilnější opoziční strany," řekl současný lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle volebního lídra ODS Petra Nečase je i tato varianta možná. "Nevím, proč podávat (sociálním demokratům) ruku," oponuje však šéf véček Radek John. Johnovi vadí rétorika ČSSD proti jeho straně - nazývá ji "studenou válkou", místopředsedovi TOP 09 Kalouskovi zase možnost, že by šéf sněmovny v rukou ČSSD vládě "ztrpčoval život".
ČTĚTE TAKÉ: Na volby podali lidé čtyřicet pět stížností
Nežádoucí Zaorálek
ČSSD trvá na Zaorálkovi, který už sněmovně předsedal v letech 2002 až 2006. "Lubomír Zaorálek je člověk kompetentní, má dobré renomé a myslím, že tu funkci může dobře a reprezentativně zvládnout," nechal se slyšet Sobotka, podle kterého zástupci budoucí koalice jeho kandidáta "kádrují".
"Pane místopředsedo, nehněvejte se, ale my vám ho opravdu nekádrujeme, my vám ho prostě jenom nezvolíme," reagoval Kalousek. "Tohoto konkrétního politika si v čele sněmovny nedovedeme představit," souhlasil Petr Nečas. Občanským demokratům by ale nevadilo, kdyby ČSSD navrhovala Zaorálka na pozici prvního místopředsedy.
Funkcionářů ubude
Zástupci pravděpodobné budoucí koalice i opozice se naopak aspoň částečně shodli na tom, že v nové sněmovně bude méně placených funkcí, jako jsou šéfové různých výborů a podvýborů. Zatímco Nečas navrhuje snížení počtu sněmovních funkcionářů až o čtvrtinu, Kalousek by chtěl některé výbory sloučit. "My bychom chtěli velmi aktivní sněmovnu, ale bez zbytečných funkcionářů a bez zbytečných příplatků. Oni ti poslanci mohou být aktivní za své normální platy, to stačí. Hurá do toho," řekl k tomu Radek John.
Sobotka zato nechce škrtat plošně, ale chtěl by zrušit především ty výbory a podvýbory, které se málokdy scházejí, a jsou proto nefunkční.
Foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.