Boj o <span>zdravotnické poplatky ve sněmovně:</span> obstrukce

Domácí
10. 2. 2009 16:35
Bohuslav Sobotka na dnešním jednání.
Bohuslav Sobotka na dnešním jednání.

Bohuslav SobotkaPoslanci se zabývají zdravotnickými poplatky. Uspěl tak návrh Borise Šťastného z ODS. Naopak opozice se snažila jednání o platbách v ordinacích, nemocnicích a lékárnách co nejvíce pozdržet. Napětí se přeneslo i do dalšího jednání, které se neslo ve znamení obstrukcí. Poslanci si sice odhlasovali, že jednání bude pokračovat po 19. hodině, ale ještě před půl osmou se rozešli bez hlasování.

Jednání parlamentu začalo v napjaté atmosféře. Ani hodinu a půl po zahájení dnešní schůze se Poslanecká sněmovna neshodla na programu jednání.

FOTOGALERII ZE SNĚMOVNÍHO JEDNÁNÍ O POPLATCÍCH NAJDETE ZDE.

Emoce budila senátní úprava novely zákona o zdravotnických poplatcích. Vládní koalice ji chtěla začít projednávat co nejrychleji, opozice se snažila hlasování oddálit.



Sociální demokraté, kteří původně prosadili úplné zrušení poplatků, chtějí, aby se poplatky projednávaly až příští týden. Kvůli akcím spojeným s českým předsednictvím EU budou totiž v té době chybět někteří členové vlády. Senát zrušení zmírnil. Podle jeho návrhu by neplatily děti do 18 let. Jim a důchodcům nad 65 let by se snížil ochranný limit na výdaje z 5000 na 2500 korun.

ČTĚTE TAKÉ: Čunek: Všichni lidovci zvednou ruku pro omezené poplatky
                        Zdravotnictví přijde nejméně o půl miliardy


Formálně dnes bylo zpochybněno několik hlasování. Například poslankyně ČSSD Marcela Mertinová uvedla, že "nedokázala zmáčknout tlačítko". Po jejích slovech se rozpoutala slovní přestřelka mezi lídry klubů ODS Petrem Tluchořem a ČSSD Bohuslavem Sobotkou, zda může poslanec zpochybnit hlasování, pokud by jeho hlas - ať už by byl jakýkoliv - stejně neměl na výsledek vliv. O tomto problému nakonec museli jednat lídři všech klubů s předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem.

Poslanec ODS Boris Šťastný označil taktiku opoziční ČSSD za běžnou obstrukci, na kterou je sněmovna dávno zvyklá. Jenže to byl teprve začátek.

Hovorka: Spletl jsem se, protože v sále je hluk

I samo zařazení Šťastného návrhu na program provázely při hlasování zmatky. Skóre bylo poprvé 92 ku 93 hlasům proti návrhu. To by znamenalo úspěch ČSSD, protože poslanci by se dnes poplatky nemuseli zabývat. K řečnickému pultíku však přistoupil lidovecký rebel Ludvík Hovorka, který se zdržel hlasování. Tvrdil, že se tak stalo omylem, protože v jednacím sále byl příliš velký hluk.

Hovorka, který je známým odpůrcem původní verze poplatků, se pak v kuloárech nechal slyšet, že pokud neprojde kompromisní návrh ze Senátu, bude hlasovat pro úplné zrušení poplatků. Tedy s opoziční levicí.

Nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová dnes ve sněmovně zažívá křest ohněm. "Podle mého názoru bylo celé jednání obstrukční, protože sociální demokraté hledají hlasy, aby byl přehlasován senátní návrh. Zdá se, že nějaká kompromisní dohoda s ČSSD není možná," řekla Filipiová. Ta se dnes obává, že hlasování o poplatcích bude záležet spíše na náhodě a také na vůli opozice vypárovat těžce nemocného lidovce Tomáše Kvapila. "A k tomu nemám slov," řekla pohoršeně Filipiová.

V podvečer došla lídrům koalice trpělivost. Na krátké tiskové konferenci obvinili ČSSD a KSČM z obstrukcí. Navíc zveřejnili, že ODS "ztratila" poslance Jana Klase.

"Nevíme, kde je poslanec Klas. Mám o něho obavy, protože nebere telefon - a je to věc, která se zatím nestala. Mám prostě pocit, že záměrem (opozice) je destruovat tuhle schůzi, a my se podle toho budeme muset zařídit, protože si myslíme, že průběh schůze není regulérní," uvedl premiér Topolánek. "Ztracený" poslanec ODS se našel jen o pár chvil později: je nemocný a do sněmovny proto nešel.

Komunisté dokonce odmítli vypárovat nemocného poslance Tomáše Kvapila.

ČSSD nechce poplatky vůbec

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek v kuloárech řekl, že pokud projde kompromisní návrh poplatků, v nejbližší době předloží návrh na úplné zrušení poplatků. "Nejsem si jist, zda máme potřebných 101 hlasů, ale proběhnou další jednání," dodal Paroubek, který během svého večerního projevu začal předčítat z dopisů od lidí.

Poslanci nakonec o zdravotnických poplatcích vůbec nehlasovali. A to i přesto, že si odhlasovali, že mohou jednat i po 19. hodiny. To jako by byl signál pro ČSSD a KSČM - opoziční strany si vzaly přestávky na jednání svých klubů a tím jednání ukončily. Kdy se výbušné téma dostane na jednání sněmovny zatím není jasné.

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ