<span>Bursík pohrozil</span> odchodem z vlády, kvůli kamionům

Domácí
15. 7. 2008 16:06
Martin Bursík a Mirek Topolánek.
Martin Bursík a Mirek Topolánek.

Martin Bursík chce tvrdě bojovat za omezení jízd kamionů.Předseda zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík hrozí odchodem z vlády v případě, že nebude schválen návrh na omezení jízd kamionů o víkendech. Novinářům řekl, že záměr je obsahem koaliční dohody.

Bursík tak reagoval na zprávu, že premiér Mirek Topolánek (ODS) po setkání s autodopravci odložil projednávání celoročního omezení pro jízdy kamionů.

ČTĚTE TAKÉ: Premiér ustoupil, páteční zákaz kamionů se odkládá

"To mně vadí," byla Bursíkova bezprostřední reakce. Ministři měli původně diskutovat o omezení jízdy kamionů na zasedání kabinetu 23. července. "V pátek nebudou jezdit kamiony, a tak to prostě bude, a když to tak nebude, tak to bude řešit ODS s jiným partnerem nežli se Stranou zelených, to je prostě danost," zdůraznil Bursík.

"V žádném případě nemíním porušovat koaliční smlouvu. Koaliční smlouva jasně říká, že princip omezení jízdy kamionů o víkendu provedeme na základě analýz," uvedl v tiskovém prohlášení premiér Topolánek. Dnešní jednání se sdružením ČESMAD Bohemia podle něj ale ukázalo, že problémy autodopravců nejsou samozřejmě jenom problémy spojené s omezením jízdy kamionů, ale i spojené se souběhem negativních vlivů, cenou nafty, mýtným či omezením kabotáže.

Nenechám se vydírat

"Nenechám se vydírat ani od zájmových skupin, ani koaličním partnerem, domnívám se, že k seriózní politice patří řešení věcných problémů, skutečných příčin stavu, a proto jediným správným krokem je pokračování v jednání," dodal premiér.

Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka jde o složité téma, které si zaslouží pečlivé projednání na různých úrovních, včetně koaliční. Bursík novinářům řekl, že už s premiérem i Řebíčkem o koaliční schůzce hovořil. Autodopravci, kteří vyhrožují vládě ho nezajímají, ať si prý zablokují dálnice. Drtivá většina obyvatelstva podle něj považuje za nezbytné kamiony omezit. Tento klíčový argument musí vzít premiér i ministr dopravy v potaz, uvedl.

Topolánek po schůzce s autodopravci uvedl, že ministerstvo dopravy vypracuje spolu s dopravci analýzu dopadu zákazu a znovu se sejdou třetí srpnový týden. Dopravci nyní nebudou chystat protesty, kterými hrozili. Bursík konstatoval, že na návrhu spolupracoval s ministerstvem dopravy rok a půl a zelení na omezení trvají. Topolánek podle něj pouze oddálil problémy s dopravci a místo toho bude mít problémy s koaličním partnerem. Omezení buď bude, nebo si bude muset Topolánek hledat nového koaličního partnera, uvedl šéf zelených, který chce v září na stranickém sjezdu posílit svůj mandát. Omezení jízd kamionů je jednou z jeho priorit stejně jako celé strany.

Omezení po celý rok

Kamiony o víkendech? Na českých silnicích ne, prosazuje Bursík.Analýzy podle Bursíka ukázaly, že 48 procent smrtelných nehod na silnicích se stane mezi pátkem a nedělí a zároveň největší intenzita dopravy je v pátek kolem 16. hodiny a v neděli kolem 18. hodiny. Podle původního návrhu měly být jízdy omezeny po celý rok v pátek od 15 do 20 hodin a v neděli od 13 do 22 hodin, protože se v tuto dobu překrývá špička individuální a nákladní dopravy, což je příčinou problémů, uvedl vicepremiér.

Výsledek jednání premiéra Mirka Topolánka a ministra dopravy Řebíčka s autodopravci je podle Bursíka špatný. Kdyby prý vyjednával on, nedal by se vydírat a autodopravci by nejprve museli odvolat hrozby, že zablokují dopravu. "Způsob toho vydírání a nátlaku autodopravců je nepřijatelný," uvedl.

Podle sdružení autodopravců ČESMAD lze ale "jednání ministra Bursíka, potažmo celé Strany zelených, označit za snahu destabilizovat základní pilíř české ekonomiky - dopravu".

Do srpnové schůzky se šéfem vlády by mělo ministerstvo dopravy jednat se zástupci sdružení autodopravců Česmad Bohemia o možnostech objemových slev na mýtném a zavedení takzvané profi nafty, tedy vracení části spotřební daně z nafty dopravcům. Ministerstvo financí by mělo vypracovat analýzu skladby ceny nafty, jejíž současná výše v současnosti trápí dopravce asi nejvíce, včetně analýzy výše spotřební daně a srovnání s okolními zeměmi.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ