Bývalý <span>šéf armády</span>: Ukazujeme, že jsme nespolehliví

Domácí
21. 12. 2008 19:20
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý na archivním snímku.
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý na archivním snímku.

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu, na archivním snímku.Politici připravili českým vojákům v zahraničí smutné Vánoce. Jen pár dní před svátky se poslanci nedokázali dohodnout a schválit plán vojenských misí na příští rok. "Čeští vojáci i partneři v NATO se stali rukojmími pro věc, která s misemi vůbec nesouvisí," komentuje bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý politické kupčení. ČSSD chtěla za hlasy pro mise změny regulačních zdravotnických poplatků, ale dohoda nakonec zkrachovala. 

Co říkáte tomu, že Poslanecká sněmovna neschválila plán zahraničních misí na příští rok?
Je to nepříjemná věc, která vytváří nestabilní prostředí nejen z politického hlediska. Vojáci musí přesně vědět, jak mohou plánovat, a ty dva měsíce jsou pro ně hodně nejistým obdobím. Štáb nyní pracuje na dvou scénářích: jak pokračovat v plnění úkolů v plném nasazení a zároveň připravuje postupné stažení, pokud by se stalo, že mise prodlouženy nebudou. A to štábu ubírá kapacitu.

ČTĚTE TAKÉ: Česká armáda varuje spojence: mise jsou v ohrožení

Tato nejistota má jistě vliv i na atmosféru přímo v zahraničních jednotkách. Jak myslíte, že vojáci na takové zprávy z parlamentu reagují?
Mohu mluvit z vlastní zkušenosti. Když jsem byl v misi IFOR, dívali jsme se na domácí politickou scénu s dost rozpačitými pocity. Vnímání toho, co se děje, je v místě nasazení a doma v republice odlišné. A pro řadu lidí je nepochopitelné, že se někdo nemůže domluvit na tak důležité věci. Pochopitelně je to pro vojáky znervózňující a problematické, ale na druhou stranu to neznamená, že by nevykonávali své povinnosti s plným nasazením. V době, kdy jsem byl v podobné situaci, jsem se i já díval na půtky na domácí politické scéně s jistým despektem.

ČTĚTE TAKÉ: Černý pátek menšinové vlády Mirka Topolánka 

Kolik českých vojáků zůstane v Afghánistánu? To je nejisté.Česká republika je součástí NATO, má své závazky. Do jaké míry může tato situace poškodit náš kredit?
Na mezinárodní politické scéně nás to poškozuje. Klidně můžeme oznámit, že nebudeme součástí mise Trvalá svoboda, to jsou ony speciální jednotky. Například Němci už to udělali, ale upozornili na to s takovým předstihem, který všem umožnil se připravit. To, jak jsme naše partnery dostali do časového presu, svědčí o tom, že nemáme jasno, a proto jsme nespolehliví. Ta věc se přece dala vyřešit tím, že konfliktní mise, které opozice nechtěla, by se vyjmuly z balíčku, o němž se v pátek hlasovalo. A mohlo se to řešit v klidu a s odstupem.

Má náčelník generálního štábu Vlastimil Picek nyní vůbec nějaké možnosti, jak dění na politické scéně ovlivnit?
Jediné, co může dělat, je přesvědčovat, že účast našich vojáků v misích je užitečná. A že ty prostředky, materiál a počty vojáků, které požaduje, jsou účelně využity. Já myslím, že počty lidí, které navrhuje, jsou zdůvodnitelné. V Lógaru v Afghánistánu se má zvýšit ochrana našich lidí, kteří pracují v civilní misi. Roste tam napětí a tento krok je logický.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Paroubek kupčí se životy vojáků

Foto: archiv Týdne, Armáda ČR

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ