Přibližně sedm desítek lidí se ráno sešlo na Klárově nedaleko Úřadu vlády. Vadí jim, že se jedním z poradců premiéra Petra Nečase má stát šéf Občanského institutu Roman Joch, který je známý svými kontroverzními výroky a silně konzervativními názory. Joch má od září Nečasovi radit v oblasti zahraniční politiky a lidských práv.
V půl deváté ráno si v Praze dali sraz ti, kterým vadí Roman Joch. Na happening, na nějž se členové různých levicových iniciativ svolávali i pomocí Facebooku, měla přijít více než stovka lidí. Nakonec některé příznivce lidských práv patrně odradilo ranní vstávání.
ČTĚTE TAKÉ: Do týmu Nečasových poradců se vešli i Julínek a Joch
Protestující třímali transparenty připomínající některé Jochovy kontroverzní výroky o menšinách, antidiskriminačním zákonu či o mučení. "Ach Joch," stálo na dalších transparentech. "Joch neví, co jsou lidská práva," přečetla jedna z organizátorek Kateřina Stöckelová z petice proti Jochovu jmenování, kterou mohli lidé podepsat. "Kdyby tolik energie věnovali svému vzdělávání, jako věnují demonstrování, tak by nyní měli názory jako já," vzkázal včera Roman Joch protestujícím.
Na akci dohlíželo několik policistů, kteří proti účastníkům nemuseli zasahovat ani řešit žádné problémy. "Bylo to bez konfliktů," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z policistů. Dorazila i nepočetná skupinka Jochových podporovatelů. Ti naopak na transparentech Jocha označovali za "Anti-Kocába." K žádným velkým sporům mezi skupinkami však nedošlo.
Po přečtení petice se lidé přemístili na chodník před sídlem vlády. Tam se k nim na chvíli připojila i bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Za čtvrthodinu, kdy před Úřadem vlády mlčky postávali, se nikdo z členů Nečasova kabinetu neobjevil. "Chceme lidská práva, ne Romana Jocha," několikrát zaskandovali demonstranti směrem k budově, než se vrátili zpět na Klárov.
Tam ještě proběhla soutěž o "nejlepší" Jochův výrok. Největší ohlas publika sklidil jeden z řečníků, který ocitoval Jochova slova, že "gentlemani mají právo nastolit pravicový autoritativní režim".
Foto: Lukáš Werner