Plzeňský hejtman Milan Chovanec vidí jako největší problém současné sociální demokracie její vnitřní nejednotu a rozdělení na haškovce a sobotkovce, které jsou i za volebním výsledkem. Strana místo problémů občanů řeší pořád sama sebe, napsal v otevřeném dopise sociálním demokratům ve svém kraji.
"Včera jsem zažil jednání předsednictva ČSSD, kde jsem definitivně pochopil, jak moc je naše strana nemocná a jak moc potřebuje zásadní katarzi," komentoval pondělní setkání vedení ČSSD, které se usneslo na výzvě předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi, aby odstoupil z funkce předsedy partaje. "Nutně potřebujeme volební sjezd, v tom má Slávek Sobotka pravdu. Tam musí celé vedení včetně mě skládat účty, bez toho se nehneme dál," je přesvědčen Chovanec s tím, že šance za stávajícího poměru sil by byla mizivá.
"Proto jsem hlasoval pro návrh usnesení o výzvě předsedovi k odstoupení," vysvětluje s tím, že to pro něj byla těžká volba, ale vidí to jako nejrychlejší cestu k očištění strany. Podle něj je nutné svolat sjezd strany co nejdříve, ne až v březnu, jak prosazuje Sobotka, jinak strana ztratí důvěru i voliče. "Pokud nepůjdeme do vlády jednotní, nebude mít dlouhého trvání. A asi tak po roce nás lidi poženou klacky," varuje.
Chovanec v dopise členům popisuje i situaci ve vedení strany v posledních letech. Zmiňuje rozštěpení strany na haškovce a sobotkovce, a zmiňuje i zemanovce. "Toto rozdělení nás ničí a ničilo od samého počátku. Mnozí mě počítali do jednoho, druhého a pak třetího tábora. A já chtěl jen jedno jediné, být sociálním demokratem. Tak jsem byl chvíli zrádce pro jedny a pak pro druhé," popisuje paradox, kdy na krajské úrovni jsou socialisté schopni se dohodnout, ale na nejvyšší úrovni to nejde. "Nevím, jak mám mnohým vysvětlit, že bez strany nejsme nic a že pokud si ji rozbijeme, už to nedáme nikdy dohromady. Nemám nic proti frakcím, ty jsou součástí všech velkých stran. I u nich však musí převládnout společný zájem o rozvoj vlastní strany," konstatuje Chovanec.
Nejednota podle jeho názoru ČSSD ničí. "Žádná normální strana nehlasuje o tom, kdo je jejím kandidátem na premiéra. Tím je přeci vždy předseda," připomíná hlasování stranického ústředního výboru, který před volbami vybíral kandidáta na premiéra, jímž se stal Sobotka, ale bez jednoznačné podpory. Chovanec tvrdí, že zdravá strana by aklamačně zvolila svého kandidáta 100 procenty hlasů. "Strašně mě mrzelo, že se toto hlasování odehrálo potom, co jsem členům ÚVV říkal, že straně chybí vůle po vítězství," konstatuje s tím, strana může voličům říkat cokoliv, ale pokud nebude vystupovat jednotně, je to marná snaha.
"Pak přišly žaloby našich lidí na vlastní stranu ohledně kandidátních listin. Těžko vysvětlíme voličům, že jsme normální, když děláme tyto věci," poznamenal Chovanec.