CK sněmovna: po Peru si poslanci <span>zaletí ještě do Mali</span>

Domácí
12. 3. 2010 13:00
Poslanci se chystají navštívit Mali.
Poslanci se chystají navštívit Mali.

Poslanci mluví o šetření, ale když jde o ně, hlasují vždy pro.Do voleb chybějí dva a půl měsíce a čeští poslanci si zbývající čas zřejmě hodlají krátit cestováním. Po sedmidenní cestě šesti zástupců petičního výboru do Peru, z níž se vrátili v pondělí, vyrážejí nyní členové výboru pro obranu do exotické africké republiky Mali. Podle odhadu vyjde mise na 1,1 milionu korun. Za Peru daňoví poplatníci zaplatili 1,2 milionu.

Poslanci zpočátku slibovali, že omezí zahraniční cesty. A pokusí se je sladit se Senátem, aby ušetřili. Nyní se ukazuje, že skutečnost je trochu jiná.

Organizační výbor sněmovny totiž posvětil poslancům z výboru pro obranu cestu do afrického Mali. Na čtyřdenní misi 22. až 25. března se vydá hned šestice zástupců české sněmovny - Jan Vidím (ODS), Michael Hrbata (ODS), Zdeněk Boháč (ODS), Antonín Seďa (ČSSD), Václav Klučka (ČSSD) a Miroslav Svoboda (ČSSD).

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci-letci přišli státní kasu na 1,5 milionu
                        Áčka ve sněmovně: Vlčkovo trápení s tresty
                        Proč Řebíček nechodí do sněmovny? Bolí ho záda

"Naše cesta se týká především toho, že Mali s námi obchoduje a projevila velmi významný zájem o koupi letadel L-159. Z ministerstva už tam byli dvakrát," reagoval na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Michael Hrbata. Výprava se podle něj pokusí ještě napomoci tomu, aby Česká republika prodala nechtěná letadla do konce volebního období.

Poslanci se chystají navštívit Mali.Cestu do Mali poslanec výboru pro obranu rozhodně nepovažuje za zbytečnou a zase až tak drahou. "Když se podíváte, že uskladnění těch letadel stojí stát minimálně 50 milionů korun ročně, tak toto jsou zlomky z toho, co nás skutečně stojí," dodal. Náklady na zahraniční cestu do Mali jsou odhadovány zhruba na 1,1 milionu korun.

Utratili jsme víc

Odhady ale nebývají přesné. Například poslední cesta do Peru zástupců petičního výboru měla původně stát asi šest set tisíc korun. Dnes se hovoří o dvojnásobku. Organizační výbor totiž poslancům posvětil, že jim z peněz daňových poplatníků zaplatí nejen ubytování, dopravu, stravné, tlumočení, místní dopravu a pojištění, ale přidal k tomu ještě příspěvek na úhradu společenské akce ve výši cca 2500 amerických dolarů, což je v přepočtu necelých padesát tisíc.

Ne všichni poslanci ale s cestou do Mali souhlasí. "Mají sice specifický úkol pro obranu, ta letadla se musí prodat, ale já si myslím, že by bylo lepší, kdyby to celé řešilo jen ministerstvo a ne poslanci. V době krize by tyto cesty nemusely být vůbec pořádány," uvedl šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Zatímco do Peru zástupci komunistů letěli, africká mise se obejde bez nich.

Výprava do Mali je sporná také tím, že africký stát patří mezi nejchudší země světa. A není jisté, že si skladované bitevníky může dovolit koupit.

Foto: ČTK, profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ