Odstupující ministr financí Miroslav Kalousek se z novin opakovaně dozvídá, že bude členem letní vlády. Dosud však žádnou nabídku nedostal a ČSSD se navíc ostře ohradila proti tvrzení, že by o jeho angažmá v budoucím kabinetu stála.
O Miroslavu Kalouskovi (KDU-ČSL) se v médiích spekuluje jako o ministrovi, který by mohl zůstat až do předčasných říjnových voleb ve svém křesle. Tuto myšlenku přiživil i prezident Václav Klaus, který přes server iDNES.cz vzkázal, že by se mu Kalousek v letní vládě zamlouval. "Věřím, že by udržel českou ekonomiku v pořádku," řekl Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: Pendler Fischer skládá vládu z Hrzánského paláce
V Lidovém domě však vyvolala velkou nevoli informace, že Kalouskovo setrvání v kabinetu je i vůlí šéfa socialistů Jiřího Paroubka. ČSSD se proti tomu ostře ohradila - Kalouska prý do vlády nejen netlačí, ale ani ho tam nechtějí.
"Není pravdou, že sociální demokracie trvala či trvá na setrvání Miroslava Kalouska ve funkci ministra financí. ČSSD na této podmínce ani trvat nemohla, protože navržení kandidátů pro resort financí je v kompetenci ODS," vzkázal Lidový dům ústy ředitele marketingu Petra Dimuna.
ČTĚTE TAKÉ: Fischerova vláda nestraníků v troskách, Kalousek zůstává
V tiskové zprávě vyjmenovává i důvody, proč by socialisté současného ministra v budoucí vládě nestraníků nestrpěli: je členem politické strany a i kvůli jeho řízení resortu vyvolala ČSSD hlasování o nedůvěře vládě. "Jedním z důvodů, proč ČSSD iniciovala hlasování o vyslovení nedůvěry, byla neschopnost vlády řešit dopady hospodářské krize na Česko."
Pokud zůstane v platnosti dohoda, že se složením budoucího kabinetu musí souhlasit všechny zúčastněné strany - tedy ODS, ČSSD a SZ, Kalousek se nejspíš počátkem května odporoučí spolu se zbytkem kabinetu.
Kalousek zopakoval svá starší slova, že nabídku v nové vládě by vážně zvažoval ve chvíli, kdy by si ji přáli jak premiér chystané úřednické vlády Fischer, tak i nynější premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS). "To neznamená, že bych si o to říkal," podotkl.
Trumf pro Evropu
Angažmá Miroslava Kalouska v budoucí vládě by navíc bylo argumentem pro setrvání dalších ministrů, například ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Pod jeho taktovkou v čele české diplomacie by předsednictví Evropské unii utrpělo méně trhlin, navíc není členem žádné politické strany.
Strana zelených, kterou nestraník Schwarzenberg ve vládě zastupoval, o pokračování jeho ministerského mandátu velmi stojí. Na jednáních o složení politického kabinetu se za něj "bila jako lev", jak už dřív uvedl předseda zelených Martin Bursík, ale narazila na odpor socialistů.
Foto: Jan Schejbal