ČSSD ke kandidatuře Jiřího Šlégra a Kateřiny Brožové
29.04.2009 18:11
1. Kandidatura osobností veřejného života do Poslanecké sněmovny za různé politické strany se stala obecným jevem nejen české politiky. Od roku 1989 se herci, zpěváci či sportovci vystřídali v poslaneckých či senátorských lavicích za různé strany, ať již se jednalo o Občanské fórum, ODA, ODS, KSČM, KDU-ČSL, Stranu zelených nebo již dnes neexistující parlamentní strany. Je tedy minimálně nekorektní spojovat tento jev pouze nebo převážně s ČSSD a klást na ni jiné nároky a hodnotící kritéria, než na strany jiné.
2. ČSSD se řídí při nominacích na kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny platnými demokratickými stanovami. Z nich vyplývá, že pro kandidáta na poslance či senátora je klíčové získat podporu příslušné okresní a následně pak krajské organizace ČSSD. Předsednictvo ÚVV ČSSD má sice právo dodatečné změny, avšak děje se tak pouze ve výjimečných případech a vždy na základě kolektivního rozhodnutí podle demokratických principů svobodného hlasování. Připomínáme, že posledním problémem s demokratičností volby kandidátů do zastupitelského sboru neměla ČSSD, ale ODS, jejíž významní členové zpochybňují zásadním způsobem právoplatnost kandidátky pro volby do Evropského parlamentu.
3. Možná kandidatura Kateřiny Brožové a Jiřího Šlégra, coby významných a vyzrálých osobností našeho společenského života, byla zmíněna předsedou KVV ČSSD Ústeckého kraje Petrem Bendou na zasedání KVV ČSSD 6. dubna 2009. Přesná formulace z usnesení KVV ČSSD: „Za Ústecký kraj by měl kandidovat v některém z okresů i Jiří Šlégr a také, pokud dostane patřičnou podporu, i Kateřina Brožová. Př. Benda požádal představitele okresů, aby zvážili možnou kandidaturu Jiřího Šlégra a Kateřiny Brožové v některém okresu." Jak z uvedeného vyplývá, je tedy výhradně na samostatném rozhodnutí členů ČSSD příslušných organizací, zda kandidaturu těchto dvou osobností zváží, zda jim dají možnost je přesvědčit o svých názorech a postojích, a zda jim případně udělí nominace. Poslední rozhodnutí budou mít voliči v Ústeckém kraji.
4. ČSSD má podle aktuálních volebních preferencí (ČSSD 32%, ODS 23,5%) šanci získat v Ústeckém kraji, při vysoké volební účasti a udržení si rostoucího trendu preferencí, až 8 poslaneckých mandátů. Z tohoto pohledu se veřejná kritika prostřednictvím médií několik měsíců před volbami, bez primární demokratické a standardní diskuse uvnitř strany, které se dopouštějí někteří stávající poslanci a také uchazeči o poslanecký mandát za ČSSD, jeví jako nelogická (poškozují tím výsledek ČSSD a tím i šanci na své zvolení), vůči řadovým členům nekorektní (neměli dosud šanci se k výzvě Petra Bendy vyjádřit a prodiskutovat ji v místních organizacích) a neodpovědná vůči cílům, které chce ČSSD v případě svého volebního vítězství prosadit.
Jiří Paroubek, předseda ČSSD
Petr Benda, předseda KVV ČSSD Ústeckého kraje
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.