Sociální demokracie údajně kývla na dohodu s ODS o eurokomisaři ze strachu, že ODS prosadí kandidaturu svého předsedy Mirka Topolánka. Ten se o křeslo komisaře prý rovněž ucházel.
Tak vysvětloval ochotu ČSSD nominovat Füleho člen vedení sociální demokracie, který nechtěl být jmenován. Také další zdroj potvrdil, že Topolánek na poslední chvíli usiloval o to, aby se sám stal eurokomisařem. "Topolánek na schůzce s Paroubkem v neděli navrhl na eurokomisaře sebe a sháněl podporu," řekl zdroj obeznámený s vyjednáváním, který nechtěl být jmenován.
ČTĚTE TAKÉ: Štefan Füle vystřídá v Bruselu Vladimíra Špidlu
Fischer do Bruselu chtěl, tvrdí šéf ODS Topolánek
Podle člena vedení ČSSD sociální demokraté vzdali boj o nominaci nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly poté, co se jim pro něj nepodařilo získat zelené. Raději než Füleho by prý ale v Evropské komisi viděli premiéra Jana Fischera, který je v Bruselu dobře zapsán a kterého by bylo možné v premiérském křesle nahradit bývalým šéfem Akademie věd Václavem Pačesem. Fischer se ale kandidatury zalekl, uvedl zdroj.
ČTĚTE TAKÉ: Pokud bude kongres volební, Topolánek položí funkci šéfa
Podle předsedy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka zelení příliš tlačili na nominaci neúspěšného prezidentského kandidáta, ekonoma Jana Švejnara. Neoficiálně prý přiznali, že to překombinovali. Bylo už ale pozdě, protože dohoda ČSSD a ODS o Fülem byla uzavřena.
Nyní už od ní ČSSD nemůže ustoupit, protože by ztratila svou věrohodnost, uvedl Hamáček. Zelení však tvrdí, že byli připraveni Špidlu podpořit a od jeho prosazování ustoupil na poslední chvíli Paroubek.
"Výsledek je jasný, na komisaře nebude navržen Vladimír Špidla, ale jakýsi pan Füle, což dokazuje, jak tristní je stav české politické scény," komentoval tahanice kolem kandidáta na eurokomisaře vlivný sociální demokrat z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.
ČSSD podle něj neměla boj o Špidlu tak snadno vzdávat. Podotkl, že Špidla měl podporu předsedy komise Josého Manuela Barrosa i socialistické frakce v Evropském parlamentě a při hlasování české vlády o stranických nominacích dostal nejvíce hlasů.
"Sociální demokracie se příliš rychle vzdala Vladimíra Špidly," řekl poslanec Karel Šplíchal, který je přesvědčen, že by měl Špidla zůstat v Bruselu i v druhém volebním období. Většina sociálních demokratů ale buď opakovala oficiální stanovisko Lidového domu a novou dohodu sváděla na zelené, kteří prý odvolali podporu Špidlovi, jak tvrdí předseda ČSSD Jiří Paroubek, nebo se nechtěli k problému vůbec vyjadřovat.
ČTĚTE TAKÉ: Guvernér Tůma už nechce být českým eurokomisařem
Kandidáti na eurokomisaře se utkali v "soutěži krásy"
V sociální demokracii se objevily úvahy o Špidlově kandidatuře do Senátu. Tuto možnost mu podle deníku Právo veřejně nabídl Paroubek. Všichni dotázaní se ale shodli na tom, že pro Špidlu není potřeba shánět nové místo v politice. Podle Hamáčka ale šlo spíš o naznačení možností jeho dalšího politického působení.
"Nemyslím si, že Vladimír Špidla potřebuje trafiku," uvedl. Také Šplíchal soudí, že Špidla s uplatněním svých zkušeností nebude mít problém. "Není ani dobré o tom v tuto chvíli mluvit. Nebude v sociální nouzi. Nikdy jsem nebyl v jeho fanklubu. Ale není to už dnes člověk, kterému bychom měli nabízet trafiku. On si najde uplatnění sám, a nebo se ho chopí členská základna," uvedl Foldyna.
Foto: ČTK, Jan Schejbal