Sociální demokraté vstoupí popáté do stejné řeky a pokusí se svrhnout Topolánkův kabinet. Nechat hlasovat o nedůvěře vládě právě na této schůzi skýtá šance vyrovnaných sil. Podobně na tom byly oba tábory, koalice a opozice, naposled po volbách.
Tehdy si rozdělily mandáty ve sněmovně poměrem 100 ku 100. Dnes se poměr vrací na 99:99.
Socialisté ale potřebují ještě dva hlasy navíc. Teoreticky jich 101 mohou mít. Pokud by aspoň dva ze tří rebelů z ODS pomohli. Výsledek bude znám příští úterý, tehdy se sejde mimořádná schůze sněmovny, na níž chce opoziční sociální demokracie potopit vládu.
Jakubková: Chci kroky, ne sliby
Ze sedmi nezařazených poslanců by vládu podržel jistě její strůjce bývalý sociální demokrat Miloš Melčák i jeho někdejší kolega z klubu ČSSD poslanec Petr Wolf, kvůli kterému se strhla celá aféra.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD kvůli aféře Wolf-Dalík zkusí svrhnout vládu
Pro setrvání koalice ODS, KDU-ČSL a zelených u moci by zřejmě hlasoval i Evžen Snítilý, který z ČSSD odešel po volbě prezidenta.
Naopak opozici by mohly pomoci dvě bývalé poslankyně Strany zelených, které partaj nedávno dokonce vyloučila, Věra Jakubková a Olga Zubová. "Bude záležet na tom, jak se k celé věci premiér postaví a co navrhne. Budu chtít slyšet naprosto konkrétní řešení, sliby dnes už nic nezachrání," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ Věra Jakubková.
"Loni v létě jsme slyšeli řadu slibů kolem paní Vesecké a jsem zklamaná. Nic se nestalo. Nyní je to jako přes kopírák," dodala.
Uvidíme, říkají poslanci ODS
Ne příliš jasně se vyjadřují poslanci ODS, kteří vystoupili z klubu - Jan Schwippel a Juraj Raninec. "Uvidíme, jak to bude. Není jasné, co by bylo dál," mluví s otazníky. Ale naznačují, že možný vývoj zvažují.
"Kdyby padla vláda, musel by do voleb nastoupit úřednický kabinet a především by se musel vyřešit volební zákon. Tak, aby se nemohla opakovat současná situace, kdy vláda vládne díky přeběhlíkům," řekl Raninec. "Snížení počtu poslanců, jak to navrhují koaliční strany, to ale nevyřeší," míní.
Jasně se vyjádřila jen Alena Páralová, která vážně ohlásila odchod ze strany, pokud ODS i v Senátu potvrdí lisabonskou smlouvu. "Vládu podržím," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Páralová.
Na férovku? To ne
ČSSD pomůže při získání většiny 101 hlasů i to, že by při hlasování opozice nepárovala dvěma svými hlasy nemocné koaliční poslance, Tomáše Kvapila a Vladimíra Hinka.
Poslance Tomáše Kvapila, který je už dva měsíce v kómatu po náhlé mozkové příhodě, doposud nahrazovali (párovali) při hlasováních ve sněmovně komunisti. Ovšem při tak klíčovém hlasování, jako je nedůvěra vládě, tento přístup nemá koalice jistý.
„Budeme nadále párovat poslance Kvapila. A při hlasování o nedůvěře? To jsme ještě neprobírali. Zvážíme to," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Poslance Vladimíra Hinka (ODS), který minulý týden vážně havaroval u Nažidel, KSČM nebude párovat.
„Dáme prostor jiným, náš klub je malý," odmítl Kováčik. ČSSD v případě nedůvěry také ne. „Může to vypadat nemorálně, ale kdo je víc nemorální? My nahrazujeme několik přeběhlíků, které ODS nakoupila. A v takové situaci si hrát na férovku je divné. Při těchto hlasováních se nikdy nepárovalo," řekl pro TÝDEN.CZ poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD).
Šance, že by do týdne či dvou jeden z hospitalizovaných poslanců koalici ve sněmovně aktivně pomohl, je nulová.
Kvapil mezi vědomím a kómatem
„Momentálně je pan Kvapil ve stavu vigilního kómatu, což je stav mezi vědomím a kómatem," řekl pro TÝDEN.CZ Egon Havrlant, mluvčí olomoucké fakultní nemocnice, kde je poslanec hospitalizován.
Lidoveckého exministra už přestali experti udržovat v umělém spánku, jeho stav se mírně zlepšil. Lékaři opakovaně provedli specializovaný výkon tzv. embolizaci cévní malformace, tedy ucpání přívodných tepen krvácivého cévního útvaru v mozku. „Je ale stále těžké stanovit další prognózu," dodal mluvčí.
Vigilní kóma je podle obecných informací stav, kdy pacient působí navenek, že už se z bezvědomí probral, ale není možné s ní navázat kontakt.
Lékaři z pražských neurologických klinik se k prognóze u lidovce Kvapila nechtějí příliš vyjadřovat. Diagnóza je podle nich u každého pacienta jiná a ovlivňuje ji mnoho faktorů. „To je velmi individuální, každý se s mozkovou mrtvicí vyrovnává jinak," odpověděl on-line deníku TÝDEN.CZ David Tyl z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. Z délky kómatu nelze podle Tyla nic usuzovat.
Hink byl jedním z účastníků páteční nehody u Nažidel na Českokrumlovsku, při které zemřel sedmatřicetiletý Rakušan. Poslanec byl vrtulníkem převezen do nemocnice s podezřením na poranění páteře, trupu a končetin. Podle předsedy klubu Petra Tluchoře je při vědomí.
Foto: ČTK