Církevní restituce
Jste zmámen představou velekšeftu, vmetl komunista Kalouskovi
15.06.2012 12:55 Aktualizováno 15.06. 15:09
Sněmovna v pátek zahájila závěrečné kolo schvalování zákona o církevních restitucích, které musela po hodině přerušit do příští středy. ČSSD a KSČM totiž zablokovaly možnost schvalovat zákony i po druhé hodině odpolední. Levice je rozhodnuta také dalšími obstrukcemi oddálit schvalování normy.
U řečnického pultu se tak zatím vystřídali čtyři komunističtí poslanci, kteří využívali toho, že nemají omezenu délku řečnické doby. Poslanecké frakce navíc mohou využít práva požádat o přestávku na svá jednání.
Kritice zákona, jeho tvůrců a zejména římskokatolické církve se věnoval bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček. "Už 23 let ruším poklid novodobých mocipánů a kazím jim chuť při jejich sametových bohoslužbách," prohlásil mimo jiné. Ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) obvinil, že je "zmámený představou velkého kšeftu".
Kardinála Dominika Duku pak Grebeníček přirovnal k vymahačům středověkých církevních odpustků, který je nezvykle tvrdý "ve své lačnosti majetku a peněz Čechů, Moravanů a Slezanů". Podle bývalého šéfa komunistů příslušný majetek patří českému státu a církve jej měly v minulosti pouze propůjčen.
Poslanec KSČM Vladimír Koníček doporučil vrátit projednávání zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi zpět do druhého čtení, aby mohly být napraveny všechny kritizované pasáže předlohy. Poznamenal, že k zákonu vystupuje již potřetí, "ale je to, jak když hrách na stěnu hážeš". Vláda totiž na výhrady opozice zatím ve sněmovní debatě nereagovala, posteskl si.
Mezi komunistické řečníky se s krátkou poznámkou vklínil sociální demokrat Jaroslav Foldyna, podle něhož církvi jde "opět o mamon a světskou moc". "Církev chce získat zpátky své peníze a svůj vliv a někteří, kteří tady možná s námi sedí, to samé," prohlásil Foldyna.
Církve by podle vládního návrhu měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za další majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.
Opozice zpochybňuje rozsah vydávaného majetku i výši náhrad, které chce ČSSD spolu s Věcmi veřejnými zrušit. Proti církevním restitucím je podle průzkumů i většina české veřejnosti. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.