Předseda lidovců Jiří Čunek opouští vládu. "Rozhodl jsem se rezignovat na funkci místopředsedy vlády a ministra," oznámil překvapivě po zasedání vedení KDU-ČSL, které od neděle zasedalo v Lipnici nad Sázavou. Premiér Mirek Topolánek toto rozhodnutí uvítal.
"Nyní je možné dokončit změny ve vládě tak, jak jsem je plánoval. Definitivní složení vlády oznámím v následujících dnech," uvedl premiér v písemném prohlášení.
Čunka má ve funkci ministra pro místní rozvoj nahradit dosavadní ministr bez portfeje Cyril Svoboda. Vicepremiérskou funkci převezme po Čunkovi ministryně obrany Vlasta Parkanová. Šéfem legislativní rady vlády a ministrem bez portfeje se má podle širšího vedení lidovců stát diplomat Pavel Svoboda.
ČTĚTE TAKÉ: Čunek: Kvůli předsednictví nejsou změny ve vládě vhodné
"Z diskuse jsem pochopil, že Jiří Čunek může vyhrát, ale strana může prohrát v dlouhých diskusích a rozepřích, které by nás provázely dál," řekl novinářům zjevně skleslý lidovecký předseda. Sjezd, jehož konání KDU-ČSL v pátek přesunula ze září na 20. a 21. července, podle Čunka tyto věci ukončí a uzavře. "Do té doby ale musíme pracovat naprosto standardním způsobem a vytvořit pro veřejnost předpoklad, aby nás mohla volit," dodal.
Právě na Topolánkovi závisí, jakou podobu bude nakonec rekonstrukce kabinetu mít. Zelení už navrhli, aby jejich ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou nahradil hudebník Michael Kocáb.
Bursík: Veřejnost to uvítá
Předseda zelených Martin Bursík chápe Čunkův krok jednoznačně: lidovci si podle něj nejspíš uvědomili, že rekonstrukce vlády je nezbytná. "Jsem rád, že si to uvědomila další z koaličních stran," prohlásil Bursík. "Lze předpokládat, že veřejnost tuto změnu přivítá," komentoval šéf zelených Čunkovu rezignaci.
Bursík míní, že premiér by měl nyní rekonstrukci vlády dotáhnout do konce a že by měl kabinet zlepšit týmovou práci.
Souboj u lidovců
Po prvním jednání premiéra s lidovci o změnách ve vládě se ukázalo, že Topolánek prosazoval Čunkovo odvolání. To spustilo v KDU-ČSL vnitrostranický boj a lidovecký šéf chtěl naopak dostat z vlády svého vnitrostranického rivala, ministra financí Miroslava Kalouska.
Ovšem za Kalouska se postavil premiér a především většina členské základny. A tak musel Čunek ustoupit: v pátek lidovecké předsednictvo revokovalo vlastní usnesení, které souhlasilo s Kalouskovým odchodem z vlády a politici KDU-ČSL tvrdili, že v kabinetu by měli zůstat všichni jejich ministři.
Kalousek a Čunek se pak slovně střetli na tiskové konferenci v přímém televizním přenosu. Ministr financí obvinil svého stranického šéfa z „nehorázné lži". Čunek totiž vysvětloval revokaci usnesení vedení strany tím, že se Kalousek omluvil svým spolustraníkům za to, že jako ministr povolil internetové sázení.
ČTĚTE TAKÉ: Čunek a Kalousek: Hádka v přímém přenosu
Na červenec chystá KDU-ČSL stranický sjezd. Čunek, který nadále zústává ve funkci předsedy strany potvrdil, že je rozhodnutý funkci obhajovat.
Foto: Jan Schejbal, ČTK