Čunek ve vládě? Možná <span>už příští týden</span>

Domácí
2. 3. 2008 13:01
Jiří Čunek
Jiří Čunek

Jiří ČunekPremiér Mirek Topolánek požádá možná už příští týden prezidenta Václava Klause o to, aby opět jmenoval šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka členem jeho kabinetu. Topolánek to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Čunek z vlády odešel v souvislosti se svými aférami.

"Já si myslím, že předseda koaliční strany, pokud si jeho strana řekne o jeho umístění ve vládě, tak tam prostě být musí," uvedl Topolánek. Přiznal, že to bude kontroverzní krok, který vládě ani jemu "mediálně nepomůže". Platí prý ale, že když je politik obviněn a potom očištěn, může se vrátit. "V případě Jiřího Čunka je toto přesně ten příklad," dodal Topolánek.

Koaliční vláda bude tento týden také pravděpodobně čelit hlasování o nedůvěře. Vyvolat ho chce předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek kvůli Topolánkově cestě do USA. Paroubek premiéra obvinil z toho, že vyměnil připravovaný bezvízový styk s USA za americký radar na českém území, což je podle něj nepřípustné. "Já se toho nebojím a věřím, že i třetí hlasování o nedůvěře tato vláda zvládne," nedělal si s tím starosti premiér Topolánek. 

Čunek zpět? Odstoupím, tvrdí Schwarzenberg 

Odchod z vlády v případě Čunkova návratu ohlásil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se nyní zotavuje po nedávné operaci srdce. Soudí totiž, že šéf lidovců své rodinné finance dosud dostatečně nevysvětlil. Odchod z vlády by zřejmě zvažovali i další ministři za zelené. Vyjádřil se tak například ministr školství Ondřej Liška.

Čunek byl od listopadu 2006 podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Počátkem loňského listopadu dokonce kvůli opětovnému otevření této korupční kauzy rezignoval na funkci místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj.

Ve stejnou dobu zároveň čelil nátlaku z vlastní strany i koalice kvůli informacím médií, že v 90. letech Čunkova rodina brala sociální dávky a na účtech měla zároveň 3,5 milionu korun. V druhé polovině listopadu pak Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo definitivně zastavení Čunkova trestního stíhání. Pozornost budil i politikův vztah k romské menšině a kontroverzní výroky o ní.

Vízum do USA už nebude podle premiéra Topolánka potřeba.Svobodně do USA: brzy a zadarmo

Český premiér v pořadu zopakoval, že podle něj budou Češi už na podzim moct bez víz létat do USA. "S Američany pracujeme na nastavení systému a technických věcech. Někdy v listopadu pak definitivně systém spustíme," řekl v pořadu ČT. Topolánek odmítl kritiku opozice, podle premiéra bude nový systém ve všem lepší, než ten stávající. "Lidé si budou muset sice zařídit biometrické pasy, ale úřadům nebudou poskytovat žádné jiné údaje, než které musí dávat teď," řekl Topolánek, který slíbil i další výhody. "Chceme, aby v novém bezvízovém systému bylo všechno bezplatné," řekl premiér.

Šéf opoziční ČSSD v minulém týdnu řekl, že Topolánkovo vyjednávání s USA o vízech napomáhá k nesouladu v Evropské unii. "Zrušení víz je v národním zájmu České republiky, a za to se musí bojovat," reagoval na Paroubkův výrok Topolánek.

Na cestě do USA premiér také jednal s Kanadou o vzájemné azylové politice. "Česká republika bude v horizontu několika měsíců zařazena na seznam tzv. "bezpečných zemí", u kterých platí mírnější podmínky při žádání o azyl," řekl Topolánek.  

Ilustrační foto: Lucie Pařízková, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ