Čunek: Všichni lidovci zvednou ruku pro omezené poplatky
03.02.2009 16:45 Aktualizováno 03.02. 17:05
Lidovci nebudou ve sněmovně hlasovat pro zrušení poplatků, ale podpoří senátní návrh na jejich omezení. Novinářům to dnes řekl šéf KDU-ČSL Jiří Čunek.
Podle něj senátní záměr, který obsahuje odbourání poplatků u lékaře pro děti do 18 let, zrušení placení za položku na receptu u léku s doplatkem a snížení ochranného limitu na výdaje z 5000 na 2500 korun dětem a důchodcům, podpoří všichni lidovečtí poslanci.
ČTĚTE TAKÉ: Manuál: jak se vybírají poplatky ve vašem kraji
"Pro poplatky zvedne 13 poslanců našeho klubu ruku," uvedl šéf KDU-ČSL po jednání poslaneckého klubu strany. Dodal, že klub má stanoviska všech svých zákonodárců o tom, že senátní návrh podpoří.
Komunistický návrh na úplné zrušení zdravotnických poplatků prosadili loni v prosinci ve sněmovně společně komunisté a ČSSD. Senátoři s jejich záměrem nesouhlasili a novelu o zdravotním pojištění dolní komoře vrátili se změnami. Podle nich by od dubna u lékaře neměly platit 30 korun děti. Jim a důchodcům by klesl limit na výdaje na polovinu, tedy na 2500 korun. Od placení by měli být osvobozeni i obyvatelé ústavů a domovů pro seniory, kterým po zaplacení pobytu nezbývá víc než 800 korun na měsíc.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice vyhověla lidovcům, Hovorkův hlas ale nemá
Poplatky mají smysl, vysvětloval náměstek lékařům
Sněmovna by měla vrácený zákon projednat na své nejbližší schůzi. Zasedání by mělo začít po skončení či přerušení jednání o lisabonské smlouvě, které dolní komora dnes zahájila. Poslanci mohou o senátním návrhu hlasovat nejdřív deset dnů po doručení usnesení z horní komory. K poplatkům by se tak mohli dostat nejdřív příští týden.
K přehlasování Senátu a přijetí původního návrhu o zrušení poplatků je ve sněmovně potřeba nejméně 101 hlas. Komunisté spolu se sociálními demokraty mají 97 hlasů. Se senátní variantou vedle ODS a lidovců souhlasí i zelení včetně dvou svých rebelek Olgy Zubové a Věry Jakubkové. Koalice tak má zřejmě 98 hlasů jistých. K nim by se mohli přidat i někteří nezařazení poslanci.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělí řekl, že chce do zrušení poplatků vtáhnout hejtmany z krajů, kde jeho strana vládne spolu s lidovci a občanskými demokraty. Hejtmani by na ně měli působit tak, aby u poslanců svých stran pomohli zajistit podporu pro přehlasování Senátu. ČSSD po podzimních volbách utvořila s KDU-ČSL a ODS či s jednou z nich koalici v šesti krajích - v Ústeckém, Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Královéhradeckém.
Kraje pod vedením ČSSD poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách přestaly vybírat. Hradí je za pacienty, s nimiž uzavírají darovací smlouvy. Pokud by poplatky dál existovaly, musely by kraje ve svých rozpočtech najít desítky milionů korun na jejich dorovnání.
Podle ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové (ODS) by po úplném zrušení placení systém zdravotního pojištění přišel nejméně o 11 miliard. Pět miliard by ztratil na poplatcích, šest by vydal za "obnovené plýtvání", uvedla před nedávnem Filipiová.
Foto: Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.