Dělnická strana: do voleb s partají Vandasovy matky
09.02.2010 07:00 Původní zpráva
Nejvyšší správní soud v nejbližších týdnech rozhodne o rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Její vedení už má připravený plán, jak stihnout květnové volby do Poslanecké sněmovny.
Vedení Dělnické strany nečeká na verdikt Nejvyššího správního soudu a připravuje krizové scénáře. Pokud soud rozhodne o rozpuštění této krajně pravicové partaje, její lídři nepočítají se založením nové strany. "My nejsme tak naivní, abychom si mysleli, že když podáme žádost o registraci nové politické strany, tak nám ji ministerstvo okamžitě schválí," tvrdí předseda Dělnické strany Tomáš Vandas.
Nejpravděpodobnější variantou je, že členové Dělnické strany přejdou do partaje, kterou založila Vandasova matka Hana Pavlíčková. I ta má ve svém názvu slovo "dělnická". A to Dělnická strana sociální spravedlnosti.
Ministerstvo vnitra krčí rameny. Ani v případě vyhrané bitvy u Nejvyššího správní soudu s tím nemůže nic udělat, stěžuje si. "Každý má právo se sdružovat, a když pan Vandas bude chtít přejít do jiné strany, je to jeho právo," vysvětluje mluvčí resortu Vladimír Řepka. Stranu, do které by předseda Dělnické strany přestoupil, bude vnitro bedlivě sledovat. "V případě, že dle našeho názoru budou vyvíjet protiprávní činnost, dáme návrh na její rozpuštění, či pozastavení činnosti. Tak, jako tomu bylo u Dělnické strany," říká Řepka.
Malá kampaň, staré tváře
Hlavním cílem pro stranu, která je často spojována s neonacisty, jsou volby do sněmovny. Kandidátky musejí být odevzdány nejpozději 23. března. Dělnická strana moc změn oproti zrušeným podzimním volbám, nechystá, až na ty vynucené: dosavadní lídr v Praze Patrik Vondrák je totiž po zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ve vazbě, kde byl obviněn z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. V Praze ho proto nahradí předseda partaje Vandas, který měl původně kandidovat v Moravskoslezském kraji.
Mezi uchazeči o post ve sněmovně zůstává i Milan Hroch, číslo jedna kandidátky na Vysočině. Toho policisté z ÚOOZ zatkli a obvinili při posledním - lednovém - zátahu na krajně pravicové radikály. Hroch je ovšem vyšetřován na svobodě.
Kampaň Dělnické strany se naplno rozjede až po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který určí, jestli je tato partaj nadále legitimní politickou stranou, či ji rozpustí. "Jsme připraveni na obě varianty," říká její předseda Vandas. Ten by měl být hlavním lákadlem volební kampaně. Objede třicet měst po celém Česku. Další mítinky budou pořádat regionální lídři.
ČTĚTE TAKÉ: Soud s Dělnickou stranou skončil. Verdikt bude v únoruV policejní cele skončil pokladník Dělnické mládeže
I výdaje na kampaň má strana oproti těm parlamentním minimální. Počítají s náklady okolo 300 tisíc korun. Billboardy s logem Dělnické strany proto prý republiku rozhodně nezaplaví. "Budeme rozdávat letáky a vylepovat materiály," přibližuje předvolební snažení Vandas.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, ČTK
1