Den D pro Fischerův tým. <span>Žádá o důvěru</span> a získá ji

Domácí
7. 6. 2009 13:30
Premiér Fischer má prakticky jistotu, že jeho vláda projde.
Premiér Fischer má prakticky jistotu, že jeho vláda projde.

To je zábava! Mirek Topolánek a Martin Bursík v lavicích pro poslance.Dva a půl měsíce uplynuly od pádu koaliční vlády premiéra Mirka Topolánka. Počínaje dneškem Česká republika bude mít oficiálně potvrzenou vládu. Úřednický kabinet Jana Fischera žádá poslance o vyslovení důvěry. A získá ji, což ODS, ČSSD a zelení dali najevo, ještě před samotným hlasováním.

Vláda odborníků Jana Fischera potřebuje k vyslovení důvěry polovinu hlasů přítomných poslanců.  "Ano" úřednické vládě vysloví zelení, ČSSD a ODS. Lidovci se rozhodnou až na místě. Komunisté již dříve řekli, že důvěru vládě nedají. Dnes se ale poslanecký klub KSČM jednotně dohodl, že se hlasování o důvěře vládě zdrží. "Vláda nenašla čas ani odvahu se s námi sejít. Náš postoj je vstřícný, více vstřícnosti od nás úřednická vláda čekat nemůže," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

ČTĚTE TAKÉ: Neděle politiků: důvěra vládě a výsledky voleb

ČSSD: Budeme postupovat jednotně 

Důvěra vládě minutu po minutě 

13.27 ČSSD ústy Jiřího Paroubka oznamuje, že dá Fischerovu týmu důvěru.

 

14.01 Právě začíná schůze Poslanecké sněmovny. Premiér Fischer může být klidný, po ČSSD také ODS a zelení oznámily, že vládu podrží.

 

14.14 Poslanci Kalousek, Husák a Šustr vystoupili z KDU-ČSL. Oznámili to na jednání poslaneckého klubu lidovců s tím, že podpoří dočasnou vládu Jana Fischera.

 

14.18 Premiér Fischer dočetl programové prohlášení vlády a požádal poslance o důvěru.

 

14.24 Předseda ČSSD Jiří Paroubek vystoupil v rozpravě jako první. "Ustavení vlády vítáme. Bude vhodným administrátorem," řekl Paroubek. 

 

14.36 K řečnickému pultíku přistupuje předseda KSČM Vojtěch Filip. "Oceňuji, že si vláda stanovila jako svou prioritu přípravu realistického rozpočtu," řekl v projevu Filip.

 

14.48 Slova se ujímá expremiér Mirek Topolánek. Kritizoval ministra vnitra Martina Pecinu. "Je pro mě velice těžké zvednout ruku pro tuto vládu, v níž sedí ministr Pecina, který označil 60 tisíc mladých lidí za nacisty.

 

14.59 Na Topolánkova slova reagoval středočeský hejtman David Rath, který nahé fotky Mirka Topolánka z vily italského premiéra Silvia Berlusconiho označil za naprosto nevhodné.

 

15:05 Předseda zelených Martin Bursík vidí jediný problém současné vlády ministra vnitra Martina Pecinu. "Tím, že jmenoval Jiřího Komorouse svým náměstkem, obešel lustrační zákon. Přesto vyslovíme vládě důvěru," řekl Bursík.

 

15.44 První místopředsedkyně lidovců, Michaela Šojdrová, řekla, že předsednický klub doporučil lidoveckým poslancům, aby se při hlasování o důvěře vládě, zdrželi.

 

15.46 K řečnickému pultu přistoupil exminitr financí Miroslav Kalousek. "Nezbývá mi, než vám popřát mnoho sil a jako člen KDU-ČSL vám vyjádřím podporu při hlasování," řekl Kalousek. Dodal, že příští týden představí novou stranu, nechce však prozradit, kdo ve straně bude.

 

15.49 Slova se ujal bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Vadí mu, že v programovém prohlášení chybí zmínka o pokračování reformy policie, a že tato vláda má mandát jedině k tomu, aby reformu dokončila a neměnila. Vrátil se také k výroku ministra Peciny. "Vajíčko není argument, aby ministr vlády označil skupinu lidí za fašisty. Důvěra se ale vyslovuje vládě jako celku, a proto jí hlas dám.

 

16.09 U řečnického pultíku nyní vystoupil současný ministr vnitra, Martin Pecina.

 

16.30 Předseda lidovců Cyril Svoboda položil premiéru Fischerovi otázky týkající se programového prohlášení vlády. Očekává, že je zodpoví ještě před hlasováním. Ptal se například, jak vláda naloží s nezaměstnaností. 

 

17.34 Předseda zelených Martin Bursík je zatím posledním přihlášeným do rozpravy. Kritizuje taktéž ministra vnitra Martina Pecinu, který podle Bursíka obešel lustrační zákon.

 

17.56 Po slovních přestřelkách poslanců vystoupil premiér Jan Fischer. "Garantuji vám, že tato vláda s vámi bude komunikovat. Nevidím žádný důvod, aby tomu bylo jinak."

Sociální demokraté se půl hodiny před zasedáním sněmovny usnesli, že vysloví Fischerově vládě důvěru. "O celé záležitosti jsme zevrubně jednali, došli jsme k názoru, že země potřebuje být administrovaná, a že vláda Jana Fischera může být vhodným administrátorem. Proto sociální demokracie prostřednictvím svých poslanců umožní  Fischerovu kabinetu jeho existenci a podpoří jeho vznik," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Poslanecký klub ČSSD přijal usnesení, ve kterém svým členům doporučil, aby vyjádřili důvěru vládě. "Shodli jsme se na tom, že budeme postupovat společně a jednotně jako poslanci ČSSD. Nepředpokládám, že by došlo k nějakým odlišnostem při hlasování," dodal Bohuslav Sobotka.

Fischer: Extremismus je rakovina

Několik minut po čtrnácté hodině předstoupil před poslanci premiér Jan Fischer. Řekl, že úkolem vlády je kvalitní, nestranná správa země. Připomněl, že se ocitáme v ekonomické krizi a nečekají nás lehké časy. Po projevu požádal sněmovnu o důvěru.

"Jedna z hlavních priorit této vlády bude příprava ekonomicky rozumného státního rozpočtu," řekl ve svém projevu. Varoval také před extremismem. "Rasově orientované násilí je rakovinou společnosti a bude úsilím vládu mu předcházet," dodal Fischer.

Po proslovu premiéra se jako první do ropzravy přihlásil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. "Podpora vlády jako celku je pro ČSSD významná," řekl v proslovu Paroubek. "Jsme rádi, že české předsednictví bude řádně dokončeno, dodal.

Filip: Vládě nebudeme nadbíhat 

Vojtěch Filip (KSČM) začal svůj projev po Jiřím Paroubkovi. Kritizoval vládu, protože si Fischerův kabinet dosud nenašel čas sejít se s třetím nejdůležitějším politickým subjektem, tedy KSČM. "Mrzí mě to, ale i přesto budeme k této vládě střícní a náš postoj bude neutrální," dodal. Odmítl, že by úřednické vládě jakkoli nadbíhal.

Poté se slova ujal Mirek Topolánek, který měl výhrady k ministrovi vnitra Martinu Pecinovi. Řekl, že je pro něj velice těžké, aby zvednul ruku pro tuto vládu, v níž sedí člověk, který označil šedesát tisíc lidí za nacisty. "Ministr vnitra nemá právo takto paušalizovat. Vystoupení Martina Peciny považuji za selhání," řekl Topolánek. Kritiku si nenechal líbit ani středočeský hejtman David Rath, který Topolánkovi připomněl nahé fotky z Berlusconiho vily.

"Demokracie je o tom, aby lidé mohli svobodně říkat to, co si myslí. Podle mého názoru českou zemi i nás všechny Topolánek nahými fotkami poškodil. Je to naprosto nevhodné," reagoval Rath. "Topolánek navštívil vykřičený dům premiéra Bersluconiho. A zapomněl si fíkový list," dodal.

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) kritizoval u řečnického pultíku, že současný ministr vnitra Martin Pecina dosadil na pozici náměstka policistu Jiřího Komorouse. "Je to těžko akceptovatelná změna, že na místě prvního náměstka je poprvé v historii policista," řekl Langer.

Ministr vnitra Martin Pecina po vlně kritiky obhajoval, proč na post prvního náměstka dosadil bývalého policistu Jiřího Komorouse.

"Náměstek Jaroslav Salivar byl a je také ve služebním poměru, takže to není na ministerstvu nic nového. Byli po něm požadovány stejné doklady jako po náměstku Komorousovi, toho jsem si vybral proto, aby mi pomohl s reformou policie a boji proti extremismu," hájil Pecina.

Programové prohlášení rozeslal premiér Fischer minulý týden v pátek večer. Prioritami úřednického kabinetu jsou mimojiné dokončení českého předsednictví Evropské unie nebo rozpočet s deficitem 170 miliard korun.

PROJEV PREMIÉRA FISCHERA ČTĚTE ZDE

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ