Do Bruselu jde muž s rudou knížkou a podezřelou školou
10.11.2009 15:30 Analýza
Už na gymnáziu vstoupil do KSČ a pak studoval moskevský institut MGIMO, který byl proslulý úzkými vazbami na sovětskou tajnou policii KGB. Evropské unii ale minulost nominovaného komisaře Štefana Füleho zřejmě vadit nebude.
Chtěl být kosmonautem, pak oceánologem, ale nakonec zvítězila diplomacie. A Štefan Füle, od jara ministr pro evropské záležitosti, se ji rozhodl studovat na místě „nejpovolanějším", na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). „Byl to tehdy jeden z mála způsobů, jak studovat špičkovou školu diplomacie," hájil se Füle v rozhovoru pro TÝDEN.
Už před rokem 1989 ovšem bylo veřejným tajemstvím napojení této školy na sovětskou KGB. A když se po sametové revoluci v Česku připravoval lustrační zákon, zvažovalo se, zda i MGIMO nezařadit na seznam zločineckých organizací.
K TÉMATU: Štefan Füle vystřídá v Bruselu Vladimíra Špidlu
„Byla to špičková škola zahraničních vztahů a diplomacie. O spekulacích vím, ale já jsem se s tím, o čem mluvíte, nikdy nesetkal. A určitě nejsem jediný její absolvent, který působil při NATO nebo jako člen některé z evropských vlád," namítá muž nominovaný na českého eurokomisaře. Na proslulém MGIMO studoval také Füleho kolega z vlády, ministr zahraničí Jan Kohout a další diplomaté.
Rudý gymnazista
Füle měl tehdy našlápnuto mezi komunistickou elitu. Do KSČ totiž vstoupil už na střední škole. Dnes říká, že toho lituje. „Bylo mi to nabídnuto jako nejlepšímu studentovi. A v té době jsem neměl dost informací ani odvahy, abych odmítl. Určitě na to dnes nejsem hrdý," říká.
Letos na jaře se měl původně stát ministrem obrany, ale přednost nakonec dostal kandidát ODS. V ČSSD, která Füleho do Fischerovy úřednické vlády nominovala, jeho komunistická minulost nevadí. „Nemyslím, že by to dnes byl problém. To máme mávnout rukou nad vším, co dokázal?" zastává se ho místopředseda strany Lubomír Zaorálek.
ČTĚTE TAKÉ: Kohout a Füle byli komunisti a vzdělávali se v Moskvě
Füleho spojuje s ČSSD nejen to, že byl náměstkem ministra obrany v době vlády sociálních demokratů. Je i blízkým přítelem Jaroslava Tvrdíka, exministra, šéfporadce a manažera úspěšných volebních kampaní ČSSD. „Zřejmě jsem se ukázal jako důvěryhodný odborník. Nemyslím, že by mou kvalitou mělo být, že jsem loajální k té či oné straně. S Jardou Tvrdíkem udržujeme přátelské vztahy," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ.
Füle byl před vstupem do vlády velvyslancem ČR při NATO. Během své polistopadové kariéry dostal několik vyznamenání. Řád velkovévody litevského Gediminase 3. třídy, záslužný kříž ministra obrany České republiky I. stupně a vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany ČR.
Původně ale Füle nechtěl být ani vojákem, ani diplomatem. „Kosmonautem, ale pak dlouho oceánologem. Jacques Cousteau a svět akvarijních rybiček, to mě úplně okouzlilo," vzpomíná. Na oceánologii ale nakonec rezIgnoval. „Kde to studovat? Tady to nešlo, snad jedině v Rusku - a jsme tam znovu...," směje se.
EU: Nebereme jen fízly
Členství v KSČ ani studium na podezřelé moskevské škole ovšem zřejmě nebude důvodem, proč by se mohl Füleho nástup do Evropské komise zproblematizovat. Bruselská centrála EU je totiž v tomto směru velkorysá a na nějaké hříchy z minulosti obvykle příliš nehledí.
Dosud tak alespoň posuzovala životopisy budoucích eurokomisařů. Kandidáti ze zemí bývalého východního bloku v nich měli mnohdy zapsáno členství v komunistických stranách. Týkalo se to třeba Polky Danuty Hübnerové, Estonce Siima Kallase nebo Maďara Pétera Balásze. A ostatně i Pavel Telička, který funkci komisaře krátce zastával před Vladimírem Špidlou, byl do roku 1989 v KSČ.
PSALI JSME: Guvernér Tůma už nechce být českým eurokomisařem
Fischer do Bruselu chtěl, tvrdí šéf ODS Topolánek
„Kandidát na eurokomisaře by měl mít určitě stoprocentní osobní a politickou integritu," zdůrazňoval už dříve dlouholetý člen komise Günter Verheugen. Se stoprocentní integritou ale podle EU není v rozporu členství v komunistických stranách; vadilo by pouze, pokud by dotyčnému kandidátovi byla prokázána spolupráce s tajnou policií.
„Například v regionech, jako je střední a východní Evropa, hrozí, že ten člověk by mohl mít minulost v KGB nebo v jiné její sesterské organizaci. A kdyby se takový člověk objevil v Bruselu, to by bylo asi docela nepříjemné překvapení," tvrdí Verheugen. A i když měla MGIMO, kde Füle vystudoval, pověst školy s úzkými vazbami na KGB, český ministr jakýkoli kontakt se sovětskou tajnou policií popírá.
Foto: ČTK, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.