Nové hnutí exministra
Dobeš chce učit fair play. Inspiraci našel i v éře před rokem 1989
25.05.2013 18:15 Rozhovor
Předsedou hnutí Pro sport a zdraví se na sobotním ustanovujícím sjezdu stal někdejší vězeňský psycholog Josef Dobeš. Bývalý souputník Víta Bárty a exministr školství za Věci veřejné chce uspět příští rok ve volbách, a shání proto finance. "Musíme stavět na známých osobnostech," řekl Dobeš v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Ustavující sjezd máte za sebou, byl jste zvolen předsedou. Jak vidíte šance svého hnutí ve volbách? Čeho chcete dosáhnout? Tipujete to spíše na proražení v komunálu, nebo i na sněmovní úrovni?
Oboje tyto volby jsou naším budoucím zápasem, řečeno sportovní terminologií. Poměrně zajímavě rosteme, a to je pro nás další velký impuls. Máme vybudovanou nějakou základní regionální strukturu a myslím, že máme i zajímavý počet členů (před sjezdem jich bylo přes 3500 - pozn. red). Teď je úkolem dále pracovat na zvýšení počtu členů, protože dobře vím, že máme příznivce v různých střešních sportovních organizacích. Pokud to nejsou kovaní členové, tak se mohou zachovat různě. Vždycky hrozí nějaký mediální útok před volbami a příznivci, na rozdíl od členů hnutí by nás pak volit nemuseli. Stavíme prostě na silné členské základně. Podle mě potřebujeme tak pět deset tisíc členů.
Jak toho chcete dosáhnout?
Je třeba říci, že sportovci jsou zvyklí se organizovat a poměrně se nám to daří. Druhou věcí je, že už pracujeme na volební kampani, která - věřím - bude jiná, než dělají politické strany. Naše ksichty nebudou viset na billboardech či na letácích. Plánujeme kampaň, která bude o činech. Bude taky vtipná. Samozřejmě mým úkolem je sehnat na kampaň peníze. A to je velký úkol.
S jak velkými prostředky počítáte?
Rozhodně nebudeme moci konkurovat velkým zavedeným stranám v rozpočtech na kampaň. Proto musíme stavět na známých osobnostech a udělat kampaň pozitivně a jinak.
Čemu přičítáte tak raketový růst vaší členské základny? Co do počtu členů se už těsně dotahujete třeba na TOP 09 a dávno jste za sebou nechali Věci veřejné a další.
Vnímám to tak, že máme téma. Téma, které je aktuální. Není to o žádných kecech, ale o hodnotě - sportu -, jíž ti lidé žijí. Máme program, který se od sportu a zdraví odvíjí. Nebavíme se o potírání korupce, o důchodové reformě, ale o něčem, co je lidem blízké. Pojďme přivést mladou generaci tam, kde jsme byli my. Já sám jsem hrál fotbal, dělal atletiku. Když skončila škola, tak jsme lítali za míčem. To si myslím, že lidi oslovuje.
Není to přece jenom málo? Takhle úzké profilování vám nakonec může uškodit.
Ale ono to není úzké. Je mnoho prstenců, které tahle problematika zasahuje. Na sport navazuje řada dalších věcí. Vzdělávání, výchova, formování osobnosti. Na sport velmi úzce navazuje zdravý životní styl a tím i otázky zdravotnictví. Sport má přece blízko i k sociální oblasti. Jedním z důsledků může být prevence sociálně patologických jevů. Sport může ale pomoci i důchodcům k začlenění do společnosti. Ale dá se to v téhle oblasti použít i jinak.
Jak?
To znamená, že nechceme, aby tady byly sociální bariéry pro děti. Koncepce, která v Československu byla do roku 1989, kdy děti měly zaplacené pomůcky na sportování, kvalitní trenéry, lékaře. Toto má smysl zkoušet i nyní.
Ono to zní jako utopie či velký populismus. Jako byste objevil všelék. Jistě vám už nyní někteří vyčítají účelovost vašeho hnutí, nebo se mýlím?
Aby mohl sport podle našich představ fungovat v ideální koncepci, tak je samozřejmě potřeba do něho vložit peníze. Je ale stejně důležité je správně nasměrovat. Od delegátů ustavujícího sjezdu zaznívá monolitní hlas, že nyní jdou ty prostředky do příliš úzké výběrové skupiny vrcholových sportovců. Do špičky. Ty peníze by měly zamířit do mnohem širší základny. A to je náš cíl. Klidně budu lobbistou nebo, chcete-li, účelovým politikem, který svými kroky přispěje k tomu, aby děti měly na své sportovní aktivity peníze. Že zde nebude diskriminace chudých dětí. Udělám něco dobrého, než abych říkal, že tady bojuji proti korupci jako Karolína Peake (LIDEM) či Vít Bárta (VV). Vždyť jsou to jenom proklamace. Bojujme proti korupci tím, ať spolu děti čestně sportují a naučí se, že k vítězství dojdeme jenom fair play hrou. To jsou kroky, kde se stavějí kladné charakterové a morální vlastnosti. A ne jenom kecy.
Když jste zmínil vaše nedávné kolegy z Věcí veřejných Karolínu Peake a Víta Bártu, vy jste s nimi přece proti korupci bojoval na jedné lodi. Bárta nyní možná ve světle vašeho tažení navrhuje za VV doživotní rentu pro bývalé olympijské medailisty. Vláda s tím pravděpodobně souhlasit nebude, jak se k tomu stavíte vy?
Jednoznačně by to byl správný krok a dobrá myšlenka. Pro lidi, kteří pro tuhle zemi něco velkého udělali, by měl existovat systém zajištění. Je to všude možně ve světě běžné. U nás se mi vybavuje členka našeho hnutí Věra Černá (úspěšná gymnastka - pozn. red.), která žije na hranici bídy. Je to mistryně světa. Jarmila Kratochvílová taky nezanevřela a dál trénuje děti, přitom musí žít ze svého skromného důchodu. Vadí mi však, že se tento návrh neprojedná s ostatními stranami v parlamentu. Tím se uzavírá možnost tuhle věc prosadit. Převládá totiž názor, že to Vít Bárta jen plácl, aby se zviditelnil. Já to ale osobně podpořím tak nebo tak. Nápad je to dobrý.
Pojďme se vrátit k vašemu hnutí Pro sport a zdraví. Jak chcete získat potřebné prostředky pro fungování rozvětveného aparátu a především pro volby, v nichž hodláte bodovat?
Máme dva druhy zdrojů. Jednak jsou to členské příspěvky, to je 200 korun ročně. Z nich by mohly být stovky tisíc. Máme samozřejmě i dárce. Transparentně je zveřejňujeme na webu a to jsou také stovky tisíc. To by měly být peníze, které pokryjí chod. Abychom ale dali dohromady nějaký smysluplný rozpočet i směrem k volbám, budeme podle mého odhadu potřebovat pět až deset milionů korun. Je potřeba oslovit větší donátory - a to je přesně můj cíl.
Které máte v hledáčku?
I kdybych měl rozjetá jednání, tak vám to sdělovat nebudu. Jde ale o regionální podnikatele, kteří třeba už nyní sport podporují.
Postupně se k vám přimykají známí sportovci. Nechcete oslovit hvězdy největšího kalibru, například Jaromíra Jágra nebo další sportovní miliardáře? Třeba právě Jágr investoval do svého hokejového klubu na Kladně.
Rovnou říkám, že o vyjednávání s nějakým věhlasným sportovcem jsem zatím neuvažoval. Opakuji, že se budu obracet spíše na podnikatele, kteří celý život podporují sport.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.