Prezidentský kandidát
Drahoš rozmělní Zemanovu konkurenci, míní politologové
29.03.2017 14:15
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš bude mít v prezidentských volbách podporu především od městských voličů. Shodují se na tom oslovení politologové. Nepředpokládají přitom, že by Drahoš přebral některé voliče současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, spíš bude konkurencí pro ostatní Zemanovy vyzývatele.
"Drahoš má podporu části pražského nebo brněnského městského voličstva, i když symbolicky oznámil kandidaturu v Jablunkově. Myslím si, že to bylo propagačně využito, kandidaturu oznámil z kraje republiky, aby mu nebylo vyčteno, že je městský kandidát. Ale myslím, že takto právě bude vnímán," řekl politolog Miroslav Mareš, který připomněl Drahošovo úterní oznámení kandidatury na Frýdecko-Místecku.
"Dovedu si představit vysokou podporu pana Drahoše mezi vysokoškoláky, především mezi lidmi z akademického prostředí, kde je znám díky svému působení. Určitě města, střední třída a velká část společnosti, která žádá civilní vykonávání prezidentské funkce," popsal předpokládanou podporu Drahoše politolog Lukáš Linek.
"Ve společnosti je silná poptávka po tom, ať to je někdo normální, ať to není člověk, za kterého se musíme stydět. A Drahoš tohle extrémně dobře splňuje: profesor, vzdělaný, aureola vysokoškolského akademického funkcionáře," uvedl Linek. Podle něj dosavadní Drahošova vystoupení ukazují, že jasně odmítá politický proud reprezentovaný Zemanem nebo americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
"Vypadá to, že navazuje spíš na linii havlovské politiky v našem prostředí," řekl Mareš. Podle něj Drahoš neodebere voliče Zemanovi, ale spíš o ně bude soupeřit s dalším prezidentským kandidátem, textařem Michalem Horáčkem.
Mareš předpokládá, že rozhodující bude, nakolik za sebou kandidát postupující do druhého kola dokáže sjednotit voliče svých neúspěšných soupeřů. "Pak by se ukázalo, jak silná bude mobilizační schopnost tohohle tábora. V minulých volbách se ukázalo, že protizemanovské spektrum bylo rozhádané mezi sebou," řekl.
Relativní politická nezkušenost Drahoše podle politologů nemusí bývalému šéfovi Akademie věd škodit. "Samozřejmě mu může být vyčítána politická nezkušenost dosavadní. Na druhou stranu, české prostředí, i když je silně ideologizované, vyžaduje nějakou nezávislost nebo neutrálnost," řekl Mareš. Přepokládá, že Drahošovy politické postoje vyjdou najevo při předvolebních debatách o konkrétních tématech.
Linek nepovažuje u prezidentského kandidáta za rozhodující, nakolik se řadí k levici nebo k pravici. "Z hlediska prezidentského úřadu není důležité, jaký má názor na výšku daní nebo regulaci hospodářství, protože ta exekutivní funkce toto neřeší," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.