V říjnu neuspěli v krajských volbách. Teď utrpěli porážku, když si Češi vybírali své zástupce do europarlamentu. Pod šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem se houpe křeslo: není jisté, zda zelené povede do předčasných parlamentních voleb v říjnu.
Předseda Strany zelených zažívá horké chvilky. Jen co vnitrostranické rozepře zelených ustoupily z titulních stránek novin, přišla rána v podobě prohry v evropských volbách, v nichž strana získala jen dvě procenta hlasů. "Pro Stranu zelených to nevypadá dobře," komentoval diplomaticky výsledek Bursík. Poraženeckým tónem ale nemluvil. "Věřím, že lidé se chytí za nos a uvědomí si, že Strana zelených je důležitá pro to, aby bylo možné sestavit vládu bez komunistů. Máme dobrou startovní pozici pro říjnové parlamentní volby," řekl, aniž bylo možné vypozorovat, zda to myslí opravdu vážně.
Stýskání, deprivanti a šimpanzi
Kdo po porážce v euroklání povede zelené do předčasných voleb, teď však není jisté. Statistici sotva stihli spočítat volební lístky a fiaska zelených už využili Bursíkovi rivalové. "Vyzýváme členy vedení Strany zelených, kteří zdiskreditovali zelenou politiku, aby okamžitě rezignovali na své funkce. Nemůžeme si dovolit riskovat další volební prohru v řadě," reagovali členové Demokratické výzvy v čele s Danou Kuchtovou.
VŠE O EUROVOLBÁCH NAJDETE ZDE.
A také sám Bursík nabídl zeleným rezignaci. "Udělám to, co usoudíme, že je nejlepší pro Stranu zelených a pro její výsledek," připustil Bursík. Posteskl si, že uplynulé měsíce pro něj byly vyčerpávající. "Jsem už ošlehaný větrem a potřeboval bych odpočinek. Kdybych mohl dělat ministra životního prostředí, nemusel vést stranu, nemusel se rvát s různými deprivanty a šimpanzi a dalšími lidmi, kteří měli představu o tom, že radikální politikou a vydíráním si vynutí úspěch u jiných politických subjektů, tak by mi bylo daleko lépe."
Změny ve vedení neodmítají ani místopředsedové Ondřej Liška a Kateřina Jacques. "Budeme hledat optimální variantu, vše je otevřené," reagovala poslankyně Kateřina Jacques.
Máme neukázněné voliče
Neúspěch ve volbách přičítají lídři zelených shodně nízké volební účasti. "Naši voliči se neradi nechávají něčím svazovat, naše chyba je, že se nám je nepodařilo přesvědčit, že je důležité k volbám přijít," zpytoval svědomí Liška.
Zelení podle Bursíka navíc doplatili na to, že jsou středová strana. "Středoví voliči rozstříleli hlasy na různé strany a dali je různým menším formacím, za nimiž ani nestojí struktura politické strany," nechal se slyšet předseda. Největší škody prý ale straně způsobily vnitřní rozbroje a následné rozštěpení. "Nás to hodně poškodilo, ten obraz nejednotné, nevypočitatelné strany je samozřejmě negativní," analyzuje neúspěch poslankyně Kateřina Jacques.
Foto: Robert Zlatohlávek