Evropské volby budou o Lisabonu, říká Ganley
13.05.2009 18:59 Původní zpráva Aktualizováno 13.05. 20:12
Šéf euroskeptické strany Libertas se setkal s Václavem Klausem. Jednali o tom, jak červnové volby do Evropského parlamentu proměnit v referendum o lisabonské smlouvě, kterou minulý týden schválil český Senát.
"Evropské volby jsou příležitostí pro náhradní referendum o antidemokratické formuli lisabonské smouvy," řekl Declan Ganley českým novinářům. Jednání s Klausem označil za "produktivní a zajímavé". Nevěnovali se však prý vůbec otázce, zda Václav Klaus po irském referendu lisabonskou smlouvu podepíše.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf euroskepitků: Klaus ukázal, že Irsko není samo
Start Libertas: Ganley nedorazil, Železný neumí česky
Šéf evropských euroskeptiků tvrdí, že není proti Evropské unii, chce po ní jen více demokratičnosti, odpovědnosti a transparentnost. Právě transparentnost je ale také jedním z velkých problémů multimilionáře, který mohutnou kampaní přispěl k odmítnutí Lisabonu v Irsku. Irský kontrolní úřad si několikrát stěžovat, že Ganley nedokázal doložit zdroje, ze kterých kampaň platil.
Podle irských médií podkopalo důvěryhodnost Ganleyho strany také odsouzení Vladimíra Železného za daňové úniky. Železný je druhý na kandidátce Libertas.cz, kterou vede Vlastimil Tlustý.
"Jsem hrdý, že lidé jako Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel vedou Libertas v České republice," řekl Ganley, který se Schwippelem vystoupil na tiskové konferenci.
"Jsou to lidé, kterým záleží na určitých principech. Dokázali se postavit proti skupinám, které chtějí vnutit antidemokratickou lisabonskou smlouvu českým občanům," dodal.
Strana Libertas do voleb pošle podle slov svého předsedy ve většině evropských států přes pět set kandidátů a doufá získat celou stovku mandátů. "Všichni občané Evropy by měli využít této bezprecedentní příležitosti a poslat do Bruselu jasný signál," řekl Ganley.
V evropských volbách mají většinou vyšší šance zavedené národní strany. Jednotlivé národní pobočky strany Libertas spojuje především odpor k lisabonské smlouvě. "Nejsou mezi námi velké rozdíly," tvrdí ale Ganley.
Problémy uvnitř hnutí se ale objevily už na sjezdu v Římě na začátku května. Ganley totiž pozval bývalého polského prezidenta Lecha Walesu. Na jeho přítomnost však bouřlivě reagovali polští ultrakonzervativci, kterým vadí údajná Walesova spolupráce s komunistickou tajnou policií. Ganley je za to nazval „sabotéry", pro které v Libertas „není místo".
Podle průzkumu serveru Euobserver je pravděpodobné, že strana Libertas nezíská v Evropském parlamentu ani jediné křeslo. Voliče totiž více než lisabonská smlouva v současné době zajímá odpověď Evropské unie na hospodářskou krizi.
ČTĚTE TAKÉ: Libertas si v Římě vyhrnuje rukávy na eurovolby
Další průzkumy v Irsku předpovídají, že Ganley skončí ve svém poslaneckém obvodu až třetí, za vládním a opozičním kandidátem irských stran. „Nevěřte průzkumům. Jsou to ty stejné průzkumy, které předpovídaly, že Irsko lisabonskou smlouvu rozhodně přijme," řekl online deníku TÝDEN.CZ Duclan Ganley.
Foto: ČTK, Reuters a Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.