Premiér Jan Fischer zahájil konzultace s budoucími ministry své vlády. V Hrzánském paláci, kde nyní úřaduje, se od pondělí začíná scházet s lidmi, které mu na posty ve vedení resortů doporučili politici.
Jako první dorazil do Hrzánského paláce šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Muž, kterého by sociální demokracie ráda viděla ve vedení ministerstva vnitra, přijel za Fischerem s půlhodinovým předstihem v půl deváté. S premiérem jednal hodinu, Fischer mu prý funkci zatím nenabídl. Probírali i to, že Pecina by vedle ministerské funkce chtěl zůstat v čele Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.
"Povykládali jsme si o tom, jak by vypadala komunikace mezi námi, pokud by se rozhodl, že ze mě ministra udělá," řekl Pecina. Konečné rozhodnutí o jeho vládním angažmá prý padne příští týden, on je připraven nabídku přijmout.
ČTĚTE TAKÉ: Noví ministři nevymění ani náměstky. Tak zní dohoda
Schůzka s Fischerem prý nebyla pro Pecinu nijak překvapivá, oba se dlouho znají. „On se nezměnil, přirozeně se také neměním, takže to asi splnilo moje očekávání. Popovídali jsme si o tom, jak by to bylo kdyby," dodal.
Šéf úřednického kabinetu, který má zemi dovést k předčasným říjnovým volbám, si dnes promluví i s dalšími kandidáty na ministry. Po Pecinovi dorazil do prozatímní kanceláře předsedy vlády náměstek ministra obrany Martin Barták, který se má na doporučení ODS stát ministrem obrany.
ČTĚTE TAKÉ: Kohout a Füle byli komunisti a vzdělávali se v Moskvě
S Bartákem o misích
Spokojený odcházel ze schůzky s premiérem i náměstek ministryně obrany Martin Barták. Ten by měl podle představ ODS vystřídat Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL). "Byl to pracovní rozhovor o pracovních věcech, mám z toho dobrý pocit."
S Fischerem mluvil hlavně o tom, co čeká resort obrany v rámci předsednictví. "Dotkli jsme se i zahraničních misí," řekl Barták. "Nečekal bych žádné zásadní změny, musí tady být kontinuita už vzhledem k našemu členství v NATO a Evropské unii," doplnil.
Zda se stane ministrem, bude Barták, stejně jako Pecina, vědět příští týden. "Pokud budu osloven, pak o tom budu velmi vážně uvažovat. Uvidíme příští týden," dodal.
Smolíková ocenila výhled z Hrzánu
S Fischerem se přišla seznámit také adeptka na post ministryně kultury Marta Smolíková. A nejprve ocenila Hrzánský palác. "Je tam krásný výhled," řekla. O tom, zda bude členkou letní vlády, zatím jasno nemá. "To rozhodnutí není na mně, já jen nabízím svou odbornost," odbyla otázky. Jako případná šéfka resortu by podle svých slov chtěla více prosadit kulturu jako sektor, který není jen ztrátový ve státním rozpočtu.
Na jednání o českém předsednictví si Fischer pozval ministra Alexandra Vondru. Kromě něj byl na schůzce také náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar a Vondrův náměstek Marek Mora. o něm se spekulovalo, že by mohl post po svém stávajícím šéfovi převzít.
Vondra by si to podle všeho přál, byť to dnes nechtěl naplno přiznat. Na otázku, zda se ho Jan Fischer ptal na názor, jestli by měl dát přednost kandidátovi ČSSD Janu Füllemu nebo Marku Morovi, neodpověděl. "Když vám odpovím na tuto otázku, bude následovat další. Každopádně Marek Mora je vynikající profesionál. Já si jeho služeb nemohu vynachválit," řekl. "Ale já nemohu doporučovat, kdo má být v nové vládě," uzavřel Vondra.
Jen pár minut po odchodu Vondry a jeho nejbližšího náměstka, jej ve stejném křesle vystřídal Fülle. "Přicházím se smíšenými pocity. Ale jsem optimista," řekl český velvyslanec při NATO. Po schůzce řekl, že o dalších kandidátech na post ministra pro evropské záležitosti neví. Ani jemu ale Fischer zatím funkci nenabídl.
Pecina: V Brně budu pracovat o víkendu
Pecina s Fischerem detailně probírali i to, zda se budou moci vrátit do svých úřadů. Šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže míní, že pozice předsedy státního úřadu i ministra vnitra může vykonávat současně. "Je to funkce nezastupitelná," tvrdí Pecina. „Shodli jsme se na tom, že bych si nechal i ten druhý mandát s tím, že bych si vybíral dovolenou a neplacené volno," řekl. Nechá si ale ještě vypracovat odborný posudek.
Na antimonopolním úřadu, který sídlí v Brně, by chtěl pracovat jednou týdne, nejspíš o víkendu. A po skončení mandátu ve vládě by se do jeho vedení znovu vrátil naplno. Pecina byl do čela instituce, která kontroluje dodržování pravidel hospodářské soutěže, zvolen v září 2005.
Pokud by jako ministr vnitra musel za resort zadávat veřejné zakázky, pak by tuto činnost svěřil do rukou některého z náměstků. "Z pozice předsedy úřadu musím zachovávat nestrannost," řekl.
Foto: Robert Sedmík