Fischerovi se volba nových představitelů EU zamlouvá
19.11.2009 21:41 Aktualizováno 19.11. 22:50
Nový prezident EU Herman Van Rompuy a unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová jsou pro Česko dobrou volbou. Po skončení summitu Evropské unie to řekl premiér Jan Fischer.
Především Ashtonová prý pomohla Česku během předsednictví EU dojednat mimo jiné smlouvu o volném obchodu s Kanadou.
K TÉMATU: Prezidentem EU bude Belgičan Van Rompuy
"Ta jména nám plně vyhovují. To jsou všechno lidé, kteří k nám mají blízký vztah. Jsem plně přesvědčen, že všichni mají potenciál a předpoklady ty posty zastávat velice dobře," uvedl Fischer, který má podle svých slov blízko především k Van Rompuyovi, který je podobně jako on sám vzděláním ekonom. Ashtonová má podle něj zase blízko nejen k Česku, ale i k celému regionu střední a východní Evropy.
Rozporuplné reakce
Jméno nové ministryně zahraničí Catherine Ashtonové vzbuzuje v Bruselu rozporuplné reakce, především kvůli její údajné nezkušenosti. Francouzská agentura AFP citovala dokonce nejmenovaného diplomata, který si myslí, že EU ztrácí jmenováním současné britské eurokomisařky pět let jen kvůli tomu, aby měla ve vysoké pozici ženu. Český premiér však podobnou kritiku odmítá.
"Vždycky se říká, že někdo nenajde k někomu cestu, že někam pošleme někoho, kdo na to nemá, že si na něj nikdo nenajde čas, že se bude špatně vyjímat na fotkách, že si ho nikdo nedá do mobilu. Já to znám velice dobře," dodal Fischer, jehož jmenování premiérem úřednické vlády letos na jaře bylo původně překvapení, ale během několika měsíců se vypracoval do role nejoblíbenějšího českého politika.
Schwarzenberg je zdženlivější
Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je však k hodnocení Ashtonové podstatně opatrnější. Britka podle něj byla logickou volbou, protože zastupuje jednu z velkých zemí unie. "Uvidíme, jak si povede v této obtížné nové roli, protože je to přece jenom něco odlišného býti komisařka než býti ministrem zahraničí Evropské unie," řekl exministr.
Komu zavolat a komu ne
Traduje se, že někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger řekl, že neví, komu má v Evropě v případě problémů zavolat. Po otázce, komu by měl Kissinger či třeba americký prezident Barack Obama teď zavolat, nejprve bruselské pódium na chvíli ovládlo ticho, pak Van Rompuy s nadsázkou řekl: "Netrpělivě čekám na první telefonát."
Šéf Evropské komise José Barroso pak podotkl, že v případě Kissingera, který byl šéfem diplomacie, by musel vytočit číslo nové vysoké komisařky Ashtonové. "Problém s čísly" je prý už díky nynějšímu výběru vyřešen.
Na summitu padlo i jméno prezidenta Václava Klause. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se tak stalo v neformálních debatách o tom, zda a jaké má Evropa výrazné osobnosti. Jméno známého českého kritika fungování EU a odpůrce lisabonské smlouvy však prý bylo v této souvislosti zmiňováno se sarkastickým nádechem.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.