Činnost rozvědky
Hamáček bude řešit tajnou zprávu o hospodaření ÚZSI
03.08.2018 13:20
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) již obdržel zprávu o kontrole hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Uvedl to na Twitteru s tím, že kvůli utajení nesmí komentovat její obsah. Příští týden se sejde s vedením civilní rozvědky a zprávu budou probírat, následně se Hamáček rozhodne o dalším postupu. Situací v ÚZSI se ve čtvrtek zabýval i sněmovní výbor pro bezpečnost. Jednání přerušil do doby, než ho se zprávou seznámí Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli kontrole v rozvědce je od poloviny května mimo službu její dosavadní ředitel Jiří Šašek.
Hamáčkův předchůdce a nynější ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již dříve uvedl, že "z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti".
Zprávu o kontrole hospodaření ÚZSI jsem již obdržel. Zpráva je v režimu tajné a nesmím její obsah vůbec komentovat. Příští týden se sejdu s vedením rozvědky a zprávu probereme. Následně rozhodnu o dalším postupu.
- Jan Hamáček (@jhamacek) 3. srpna 2018
Někteří příslušníci rozvědky jsou v podezření, že se dopustili "jednání, která mají znaky trestných činů". Vznikla údajně škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Podle něj panují také pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.
Šašek dočasně zproštěn služby
Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ve čtvrtek po jednání výboru řekl, že výsledky kontroly se už zabývají orgány činné v trestním řízení. Důvodem mají být mimo jiné informace o tom, že civilní rozvědka postrádá některá zařízení na odposlouchávání a lokalizaci mobilních telefonů známých pod jménem Agáta.
Civilní rozvědka podle informací deníku Právo koupila osm až devět zařízení Agáta a zaplatila za ně zhruba 90 milionů korun. Přesný osud této techniky není podle listu k dohledání; objevily se například nepotvrzené informace, že dvě třetiny z pořízených Agát mohly skončit jako dar Egyptu. V polovině května byl dočasně zproštěn služby ředitel rozvědky Šašek, který je údajně pod řadou kontroverzních a podezřelých smluv či nákupů podepsán.
ÚZSI podle předsedy sněmovní komise pro kontrolu její činnosti Pavla Blažka (ODS) prověřuje, zda její agenti stáli za útoky na Babiše přes twitterový účet Julius Šuman. Účet od loňska zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami. Na jedné z nahrávek například Babiš údajně domlouval s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes zveřejnění článků, které by poškodily ČSSD a ODS. Babiš záznamy označil za zmanipulované a podal kvůli nim trestní oznámení.
ÚZSI je civilní rozvědka, zabývá se informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Úkolem služby je chránit ČR proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně. Ředitele ÚZSI jmenuje a odvolává ministr vnitra se souhlasem vlády.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.