Zaorálkovo "ano"
"Horká linka" NATO-Rusko. Slabá víra v prevenci incidentů
03.12.2014 14:45
NATO zvažuje, zda mít na vojenské úrovni k dispozici rychlý komunikační kanál s Ruskem. Návrh, o kterém se veřejně zmínil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, by měl pomoci předcházet incidentům či je rychle řešit tak, aby se nevymkly kontrole. Nápad podpořil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
"Myslím, že zřízení horké linky, komunikace ve vojenské oblasti, neznamená návrat k nějaké běžné komunikaci v otázkách bezpečnosti," řekl Zaorálek. Podobná linka by podle ministra měla jen dokázat zabránit "katastrofám".
V souvislosti s ruským postupem v ukrajinské krizi zmrazilo NATO veškerou spolupráci s Moskvou, kterou do té doby pokládalo za strategického partnera. Teoreticky otevřený zůstává jen diplomatický komunikační kanál na úrovni velvyslanců. Ti se však se svým ruským protějškem sešli od počátku krize jen dvakrát a žádné z jednání nic zásadního nepřineslo.
V úterý večer při neformální večeři ministrů zahraničí aliance na nápadu zřídit vojenskou horkou linku panovala "obecná shoda", uvedl Zaorálek. Ministr také připomněl, že podobný systém existoval už za studené války.
Alianční diplomaté o věci diskutují už delší dobu. Někteří z nich ale mimo záznam připomínají, že podobná iniciativa potřebuje dvě strany a není jisté, zda bude Rusko ochotné spolupracovat.
Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se ale v úterý večer na tiskové konferenci k plánu na horkou linku vyjádřil zdrženlivě. "Musí být vůle na obou stranách a ty kontakty musejí mít nějaký obsah. Jak mezi vojáky, tak také na diplomatické úrovni," poznamenal. Aliance by podle něj ale určitě z ruské strany uvítala větší transparentnost a předpověditelnější chování.
NATO a Moskva, jejichž vztahy jsou kvůli Ukrajině na nejhorší úrovni od konce studené války, se vzájemně obviňují z agresivního chování na společných hranicích. Zástupci aliance často zmiňují nebývale vysokou aktivitu ruských letadel u hranic zemí NATO a jejich často nebezpečné chování v mezinárodním vzdušném prostoru.
Rusku zase vadí velký počet vojenských cvičení NATO například v Pobaltí a tamní posilování vojenské přítomnosti. Aliance zdůrazňuje, že se jedná o obranná opatření.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.