Lidovec Ludvík Hovorka se poslaneckého mandátu nevzdá. V on-line rozhovoru se čtenáři serveru TÝDEN.CZ zdůraznil, že o tom, zda ještě hájí politiku KDU-ČSL, by měli ve straně přemýšlet jiní. Hovorku vyzval v pátek ke složení mandátu šéf poslaneckého klubu Pavel Severa. Pokud to neudělá, KDU-ČSL prý zváží své setrvání v koalici.
Ludvík Hovorka si nepřipouští, že by svým "rebelstvím" poškozoval lidovou stranu. To podle něj dělají jiní. "KDU-ČSL ničí jiní lidé. Především prosazováním záměrů, které jsou křesťanům cizí," říká Hovorka.
Poslanecký mandát tedy rozhodně nesloží, v tom už má jasno. "Mandátu se vzdávat nebudu kvůli Pavlu Severovi a Ladislavu Šustrovi. Tito lidé mě do sněmovny nezvolili," tvrdí Hovorka. O tom, zda ještě hájí křesťanskodemokratickou politiku by prý měli přemýšlet jiní. "A jestli by se lépe necítili například v ODS. Možná ti modří odletí k modrým," dodal. Konkrétní jména těchto podle jeho názoru "modrých lidovců" nezmínil, jen řekl, že předseda KDU-ČSL Jiří Čunek ani šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda k nim nepatří.
Vláda je arogantní
Na otázku, zda podrží vládu při případném hlasování o nedůvěře, které plánuje vyvolat opozice, Hovorka neodpověděl. Míní, že další osud kabinetu Mirka Topolánka záleží na jeho chování. "V případě silového prosazování špatných zdravotnických záměrů hodně riskuje. Po minulém hlasování o nedůvěře vládě premiér řekl, že učiní hlubokou reflexi - zatím jsem ale žádnou nezaznamenal," odpověděl poslanec, který minulý týden nepodpořil plán vojenských misí na příští rok. S koalicí nehlasoval ani proti komunistickému návrhu na zrušení všech zdravotnických poplatků.
Odpovědi poslance Hovorky na otázky čtenářů najdete ZDE
Svojí špatnou politikou, neobyčejnou arogancí a zbytečnou tvrdostí podle něj vláda nahání voliče do levicových řad. "Nemám pocit, že by KDU-ČSL byla ulhaná, jenom někdy lidé nemají odvahu postavit se proti špatným záměrům," myslí si o svých spolustranících.
Důchody? Horší než zdravotnictví!
Víc než na regulaci poplatků trvá poslanec na změně zdravotnických zákonů. "Poplatky jsou jen křoví," říká. Julínkovy zákony podle něj zavádějí přímou spoluúčast v daleko větší míře než jsou poplatky. Navíc bez jasných kritérií: na co má pacient nárok ze zdravotního pojištění a kolik si musí připlatit z vlastní kapsy. Své kolegy o tom prý přesvědčuje celý rok. "Zdá se, že polovina tomu rozumí a druhá polovina tomu rozumět nechce. Ale ještě k tomu vysvětlování máme měsíc. Důchodové fondy teprve přijdou k diskusi, ale to je obdobné," prohlásil v předtuše dalších problémů.
Hovorka také reagoval na volební prohru bývalého jihomoravského hejtmana a místopředsedy KDU-ČSL Stanislava Juránka. Ten se podle něj měl zastat Úrazové nemocnice, kterou ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zamýšlí zrušit. "Kdyby se pan Juránek postavil na správnou stranu v kauze Úrazové nemocnice, mohl dosáhnout podstatně lepšího výsledku," míní poslanec.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK, Robert Sedmík