Místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John je kandidátem své strany pro komunální volby v Praze 5. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský se uchází o místo řadového člena pražského zastupitelstva. Kandidátkou VV na primátorku je Markéta Reedová.
V Praze 1 jdou do boje o místa zastupitelek místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová a poslankyně Karolína Peake. Věci veřejné jména kandidátů zveřejnily na dnešní tiskové konferenci. Předtím je potvrdilo středeční grémium strany.
Premiér Petr Nečas (ODS) reagoval prohlášením, že věří v profesionalitu svých ministrů a v to, že angažovanost členů vlády v lokální politice se neprojeví na práci vlády jako celku. John bude kandidovat z druhého místa listiny. Lídrem jeho obvodu se stal Jiří Vejmelka, kterého v on-line hlasování zvolili registrovaní příznivci strany. Jankovský chce na pozici zastupitele hlavního města skloubit místní rozvoj s rozvojem Prahy, uvedla Reedová.
ČTĚTE TAKÉ: VV v akci. Co John řekl, to (ne)udělal
Pražské volby: Reedová proti Tůmovi a Dienstbierovi
"Věřím, že všichni členové vlády se budou chovat jako profesionálové a nedovolí, aby jejich lokální angažovanost se projevila v jejich práci jako členů vlády," řekl novinářům k Johnovu rozhodnut Nečas. Pokud by se podle něj "účelové kroky ve prospěch volební kampaně projevovaly v činnosti konkrétního člena vlády", musel by se situací zabývat a nějak ji vyřešit.
"Prioritou je pro mě stabilizovat situaci na ministerstvu vnitra," poznamenal John s poukazem na nutnost miliardových škrtů v rozpočtu úřadu. O vstup do zastupitelstva Prahy 5 usiluje prý pouze proto, že chce vidět do financování městské části, kde donedávna působil kontroverzní starosta Milan Jančík (ODS). Podle Johna v zastupitelstvu stále působí lidé spojení s Jančíkem, proto by rád prosadil audit finančních toků Prahy 5.
"Já samozřejmě vnímám práci na ministerském úřadě jako absolutní prioritu, a proto moje aktivní účast v kampani bude velmi omezená," reagoval na Nečasova slova ministr pro místní rozvoj Jankovský prostřednictvím SMS.
K nižší kumulaci funkcí může sloužit takzvaný klouzavý mandát, který chce koalice prosadit. Ministr, který je zároveň poslancem, by se svého mandátu mohl vzdát. Do sněmovny by nastoupil náhradník. Kdyby ministr ve vládě skončil, nastoupil by opět do sněmovny za náhradníka. Klouzavý mandát se ale naplno využije v situaci, kdy má vláda ve sněmovně jen těsnou většinu. Jde o to, že někteří ministři mohou mít při klíčových hlasováních jiný program a ve sněmovně chybět. Současná koalice se 118 z 200 poslanců klouzavý mandát příliš nepotřebuje.
Strana odmítá, že by její členové kumulovali funkce. "Práce v zastupitelstvu je čestná a bez nároku na finanční odměnu," uvedla Reedová.
Foto: ČTK, Karel Šanda