Ministra zdravotnictví Tomáše Julínka čeká pracovní víkend. Bude vyjednávat s koaličními partnery o přežití svých zdravotnických zákonů. Lidovecká expertka na zdravotnictví Michaela Šojdrová má jasno: "Dokud bude v čele ministerstva Tomáš Julínek, žádnou změnu se prosadit nepodaří."
S čím půjdou lidovci na sobotní jednání s ministrem Julínkem?
Máme věcné i politické připomínky. Nejvíce nám vadí nedostatečná definice standardní péče, nepřijímáme liberalizaci potratů a umělého oplodnění. Kromě toho jsme důrazně proti převodům nemocnic a pojišťoven na akciové společnosti. K prosazování zákonů by pan ministr měl mít dostatečnou důvěru, kterou, jak ukázaly volby, nemá. Jednání tohoto týdne navíc dokázala, že už nemá důvěru ani vlastních poslanců.
ČTĚTE TAKÉ: Pat kolem Julínka. Co vadí zeleným a lidovcům?
Jak hodnotíte jeho práci na reformě?
Oceňuji, že se snaží o změnu, a chápu, že zreformovat zdravotnictví po tolika letech není jednoduché. První krok bývá často špatný. Pan Julínek ale měl více a citlivěji komunikovat s veřejností, jak s laickou, tak odbornou. Uznávám, že se teď snaží dělat ústupky a intenzivně jednat, ale ať už předloží cokoli, prosadit se mu to nepodaří.
Měl by tedy podle vás svoji funkci opustit?
Ano, je brzdou důležitých změn ve zdravotnictví.
Kdo by ho měl nahradit?
To by měla být otázka spíše na pana premiéra.
Jaká změna je pro vás osobně prioritní?
Ze všeho nejdřív by se měly od poplatků osvobodit děti do šesti let. Kromě toho pro ně navrhuji snížení ochranného limitu. Dokud se tohle nezmění, odmítám diskutovat o dalších změnách.
Ministr zdravotnictví včera ustoupil. Potrat v České republice už nechce povolit všem cizinkám, ale jen těm, které mají trvalé bydliště na území Evropské unie. Skutečně to omezí potratovou turistiku?
Naopak, vůbec nic to neřeší. Problém je právě v rámci Evropské unie, jezdí k nám například Polky nebo Portugalky (v těchto tradičně katolických zemích jsou potraty zakázané - pozn. red.). Žádná povolení nepřipouštím, pokud jsou v zemi ženy potraty zakázané, neměla by ho podstoupit ani u nás. A to i přesto, že platí dohoda, že všichni příslušníci Evropské unie mají všude stejný nárok na zdravotní péči.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek