Kampaň na YouTube: politici vůbec nepochopili princip
18.05.2009 08:00 Původní zpráva
Politické strany zlákal v předvolební kampani do Evropského parlamentu i fenomén YouTube. Vůbec poprvé ho tak masivně používají partaje či jednotlivci v tažení za voličskými hlasy. On-line deník TÝDEN.CZ vybral pět spotů a nechal je okomentovat expertovi na mediální marketing Danielu Köpplovi a politologovi Janu Kubáčkovi.
Vyznění podobné internetové kampaně vnímají oba hodně problematicky. "Vůbec nevím, co od této prezentace partaje čekají," říká šéfredaktor týdeníku Marketing&Media Daniel Köppl. "Tahle kampaň není zaměřená na nikoho. Je úplně nelogická. Oni snad vůbec nepochopili princip YouTube," rozčiluje se nad spoty.
"YouTube staví na rychlosti, reklamním pojetí, vizuální a barevné symbolice a podmanivosti," doplňuje ho politolog Jan Kubáček.
ČTĚTE TAKÉ: Zubová spustila kampaň. Neřekne za kolik
Paroubek zve do politiky herečku Brožovou
Odborník na mediální prostředí Köppl navíc odsoudil kvalitu prezentovaných klipů, u všech pěti ji shodně označil za tragickou. "YouTube funguje na principu takzvaného 'guerilla-marketingu‘. To znamená, že spíš někoho očerní, než že by někomu pomáhal budovat pozitivní image," vysvětluje. "Úspěšná videa stojí na vtipu nebo recesi - a to asi autoři spotů nepochopili," připojuje gratis radu.
Takzvaná "klikavost" jednotlivých klipů na YouTube mu dává za pravdu. Povedené video totiž dokáže během několika dní přitáhnout desetitisíce lidí. Pro představu: roztržku mezi Miroslavem Mackem a Davidem Rathem na stomatologickém sněmu v roce 2006 si pustilo celkem asi půl milionu surfařů.
Dnes již legendární pohlavek, za nějž nařídil Vrchní soud v Praze omluvu a stotisícové bolestné, navíc na serveru parodují autoři desítek klipů. Předvolební spot ČSSD naproti tomu za více než týden pustila pouhá stovka návštěvníků serveru.
Jedinou výhodou této kampaně jsou nízké náklady. Podle Köppla se pohybují v řádech desítek tisíc korun. Jiné způsoby propagace jsou mnohonásobně dražší.
Svobodní: spot s ovečkami, které polyká nenasytná Evropská unie, se drží v čele žebříčku sledovanosti parlamentních klipů. Euroskeptikové přilákali od 6. května zhruba 1 300 návštěvníků.
Názor Daniela Köppla: Video strany Svobodných se sem hodí asi nejvíc - animace, určitý vtip, ale i tak je to nelogické. Proč bych se vlastně měl dívat na video o nějaké politické straně?
Názor Jana Kubáčka: Klip pracuje s nadhledem a jistým odlehčením. Chybí mu však silnější poselství strany, tak aby se výrazněji vrylo do paměti, třeba nějaký vztah k problémům lidí. Cílí hlavně na mladé a je inspirován švýcarskou "ovečkovou" kampaní.
ČSSD: klip zveřejnila o den později než Svobodní. Ve sledovanosti zatím se stovkou kliků naprosto propadl.
Názor Daniela Köppla: ČSSD zase neříká nic nového. Všechno už jsme slyšeli. Pokud chtějí na někoho útočit, mohli spot postavit třeba na přeřeknutích jiných politiků, ukázat nějaké jejich nelichotivé záběry. Na to by byl YouTube ideální.
Názor Jana Kubáčka: Staví na provokativnosti a protestu a vystupování běžných občanů, což přitáhne pozornost. Je však příliš dlouhý a absentuje zde vhodná hudba. Je však zapamatovatelný hrozbami a proklamacemi normálních občanů napříč společností, politici v něm působí jaksi nepatřičně.
KDU-ČSL: ve sledovanosti sice klip lidovců předstihl socialisty - na kontě má něco přes tisíc zhlédnutí - ovšem na serveru visí už od 10. března.
Názor Daniela Köppla: Spot KDU-ČSL je takový 'totalitní‘. Jejich lidé vůbec nepochopili, proč se na YouTube vlastně chodí.
Názor Jana Kubáčka: Je příliš konzervativní, usedlý na prostředí YouTube. Mnohem zajímavější než provedení klipu je tematika, o které kandidáti hovoří - prezentace KDU-ČSL skrze ploty.
Oldřich Vlasák (ODS): nenápaditý snímek kandidáta do Evropského parlamentu si od 23. dubna pustilo přes šest set diváků.
Názor Daniela Köppla: Úplně mi chybí důvod, proč bych si to měl pustit.
Názor Jana Kubáčka: Rychlý - ideální pro udržení pozornosti, velmi dobrá hudba. Chybí však osobní poselství kandidáta, které by ho pevněji propojilo s klipem, proto zapadne.
Zelení: celoevropskou kampaň Zelených si na YouTube pustilo od 1. května necelých devět stovek lidí.
Názor Daniela Köppla: Takováhle politická kampaň na YouTube je úplně zbytečná. Tenhle server prostě není nastavený tak, aby nějak vytvářel pozitivní image jakékoliv strany.
Názor Jana Kubáčka: Velmi profesionální, ctí prostředí i cílovou skupinu uživatelů. Hesla jsou stručná, apelativní, díky propojení s dětmi. Vyzdvihují témata pro volbu, dobře pracují s efektem negativního, ale i pozitivního poselství.
Rozhovor s politologem Kubáčkem čtěte na serveru TÝDEN.CZ v 11.00.
Foto: repro YouTube
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.