Nabídnout nestranickou politiku na prezidentském postu, navíc nezasaženou divokým politickým děním posledních let, chce bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Uvedl to v prohlášení, které poskytl agentuře ČTK.
Anketa:
Komu byste v prezidentské volbě dal/a svůj hlas?
Rozhodnutí zapojit se do boje o nástupnictví Václava Klause na Pražském hradě oznámil exministr a nynější člen Národní ekonomické rady vlády Dlouhý tento pátek. Dlouhý od roku 1997 pracuje jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs.
"Mínění veřejnosti o politické reprezentaci dosáhlo rekordně nízké úrovně a politické dění v zemi se polarizuje. Nabízím v této situaci jak zkušenosti z devadesátých let, kdy politika národ více spojovala a také naší zemi prosazovala na mezinárodní scéně, tak vše, co jsem za posledních patnáct let získal při práci v soukromém sektoru," uvedl Dlouhý, jenž je přesvědčen, že je vhodným kandidátem proto, že dobře zná stav země a to, co lidi trápí či těší.
Své rozhodnutí prý Dlouhý několik měsíců zvažoval. Čekal také na prováděcí zákon k volbě. Přestože jej ještě neprojednal Senát a chybí na něm podpis prezidenta, soudí, že jeho základní obrys se už nezmění.
O prezidentský post chce usilovat jako nestranický kandidát. Finanční prostředky na kampaň chce získat především od menších soukromých firem a podnikatelů, které považuje za oporu ekonomiky. "Rád bych vedl klidnou a věcnou volební kampaň," uvedl. Podotkl, že hodně běhá a má za sebou i maraton. "Hodlám proběhnout republiku a seznámit lidi se svými záměry," uvedl. Začít kampaň chce v červenci.
Dlouhý svou politickou kariéru spojil s pravicovou ODA a na sklonku svého vládního angažmá se netajil blízkostí k ODS. V prezidentské kampani by tak mohl apelovat na voliče této nejsilnější pravicové strany, která sama do boje o Hrad s největší pravděpodobností vyšle místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku, který nemá podle průzkumů velké šance uspět. Dlouhý naopak patřil k nejpopulárnějším politikům v zemi.
Dalšími významnými rivaly, s nimiž se Dlouhý utká, jsou bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer a expremiér Miloš Zeman. Z dosud známých prezidentských kandidátů dostávají pří výzkumech veřejného mínění nejvíce preferencí.