Europoslanec Jan Březina je jeden z nejostřejších kritiků Jiřího Čunka. A možná ten lidovec, který ho v čele strany zanedlouho vystřídá. „Čunek je milý a srdečný člověk, ale na předsedu to nestačí," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Březina.
Jak byste charakterizoval uplynulé tři roky v KDU-ČSL?
Stagnace. To je podle mě nejoptimističtější označení. Je to tvrdé, ale je to tak.
Stranu vedl předseda Jiří Čunek, který nakonec odešel z vlády. A premiér Mirek Topolánek o něm v tu chvíli řekl: Byl to státnický krok, povýšil zájmy celku nad osobní zájmy, zvýší to politickou kulturu...
Nebudu komentovat výroky premiéra. Čunek pochopil, že je to v daný moment nejvýhodnější a odstoupil.
Ale podle vás... měl z vlády odejít už dřív?
Měl odejít už dřív. Myslím si to a otevřeně mu to říkám. Nechtěl bych být generál po bitvě, ale myslím si, že kdyby reagoval takto hned na začátku své kauzy, možná by se paradoxně byl vrátil i oficiálně soudně očištěn do politiky dřív. A navíc bez toho, že by to zanechalo podivnou stopu.
Věříte, že je nevinný v jeho kauze?
Právě to je to, co nikdo nedokáže určit. Já mu mohu věřit nebo nevěřit, ale byla chyba, že neproběhl soud, který by prohlásil: Jiří Čunek je nevinen. Zanechává to takovou podivnou pachuť po případu, a je to škoda.
ČTĚTE TAKÉ: Kandidát na šéfa KDU Březina: Nejsem celebrita z vířivky
Vidíte na Jiřím Čunkovi vůbec něco pozitivního? Kritizoval jste už plán na jeho zvolení do čela strany...
Je to velice milý, srdečný člověk, který má talent oslovit mé spolubratry. Pokud chcete slyšet něco pozitivního, pak je to toto. Myslím si, že pro funkci předsedy strany je to sice podmínka nutná, ale nikoliv však postačující.
Vše není jen vina Čunka
Říkáte, že strana stagnovala. Byla to jen vina Čunka?
Rozhodně ne. Selhalo celé vedení strany, které vůbec nereagovalo. Tvářilo se, že mnohé záležitosti nevidí. Není to možné házet na jednoho.
Ale Jiří Čunek si tyto lidi na sjezdu sám vybral a sjezd mu je schválil...
Asi neměl nejšťastnější ruku.
Vybral byste si také lidi do předsednictva? Kdo by tam byl ze stávajícího vedení?Každý má představu, s kým by spolupracoval, s kým by to bylo horší, ale je to vždy sjezd, kdo rozhodne. Těžko říct, koho bych si vybral já. Je to i otázka na druhou stranu, třeba by ne každý chtěl spolupracovat se mnou. Nebudu uvádět jména, abych někomu, nedej bože, neuškodil. Ale nelze vyloučit, že by mezi nimi byl někdo z Čunkova vedení.
Být předsedou parlamentní koaliční strany, to znamená i vstup do vlády. Jste na to připraven?
To zatím neřeším, soustředím se na stranu samotnou. Pokud by vedení po sjezdu prosazovalo, aby předseda šel do vlády, a já jím byl, nebránil bych se. Jsou také případy, kdy předseda stál mimo vládu. Častá změna ministrů může i škodit, takže je možné i druhé řešení.
A co Miroslav Kalousek a vy? Někteří říkají, že koho neschválí on, ten se předsedou nestane...
Že by měl až tak magickou sílu, onen Kalousek? To nevím. To je víra v magické schopnosti a nic jiného.
Můžeme vzít voliče i zeleným
Proč tak tvrdošíjně odmítáte tezi, že v KDU-ČSL jsou dvě křídla, když je to zjevné?
Mluvme o osobách, jejich názorech a protisměrných tendencích. To je v každé straně. Pokud se dokážeme shodnout na platformě křesťanské demokracie, tak se nás tam vejde víc než do jiných definic. Věřím, že jsme schopni být členy jedné strany a pohybovat se stejným směrem.
Myslel jste vážně, že by KDU mohla v dalších volbách získat 14 procent hlasů? Myslím, že i víc. Dokážu si představit, že bychom mohli parlamentní volby zcela vyhrát. Samozřejmě, že každý, kdo si to dnes čte, tak si řekne: nereálné. Ale já tomu výsledku při dobré práci pro lidi a stát, prostě věřím. Když se podívám na koalice s KDU-ČSL v krajských volbách, kterým se podařilo získat nejen naše voliče, ale i další skupiny voličů, pak to utopie není. V Pardubickém kraji získala koalice i 17 procent. Záleží jen koho oslovíme. Prostor tady je.
Koho dnes volí vaši budoucí voliči?
Pokud budeme dělat pravo-středovou konzervativní politiku, pak dokážeme získat voliče ODS, ale dokážeme být i sociálně citliví, aniž bychom byli socialističtí. Proto část voličů může být na pomezí nás a ČSSD. Můžeme oslovit i některé zelené, kteří si uvědomí, že například severští zelení zcela neodmítají jadernou energii. Vše ale za předpokladu, že budeme důvěryhodní a dokážeme naši politiku podat.
Foto: Jan Schejbal