Kdo vyhraje lidoveckou loterii o předsedu?
20.05.2009 06:59 Původní zpráva
Žádný favorit, žádný černý kůň. Deset dnů před sjezdem nemá KDU-ČSL nejmenší tušení, kdo ji povede. Nový lídr přitom rozhádanou stranu, jejíž preference se pohybují kolem hranice volitelnosti, přitom povede do klíčových parlamentních voleb.
Vsetínský sjezd KDU-ČSL, který začne už za necelé dva týdny, bude rozhodně neobvyklý. Je to vůbec poprvé, co krajské organizace nechtějí říct, kdo je jejich favorit. O vedení strany se utkají europoslanec Jan Březina, poslankyně Michaela Šojdrová, exministr Cyril Svoboda a k pokusu obhájit funkci se rozhodl i nynější šéf Jiří Čunek. Rozhodne řečnické umění těsně před hlasováním na sjezdu, jak on-line deníku TÝDEN.CZ tvrdili oslovení lidovci, nebo zákulisní dohody "upečené" přímo ve Vsetíně?
Jižní Morava rozhodne
Největší moravská organizace z jižní Moravy, která vyšle na sjezd celou pětinu delegátů, se vůbec neshodla na nominaci pro některého ze čtyř kandidátů. A navíc se v ní dvě křídla tvrdě střetla i nad volbou krajského vedení.
Žádnou oficiální nominaci nedali ani krajští lidovci z Ostravy, Ústí nad Labem, Českých Budějovic a ze Zlína.
Vyslat jasný vzkaz, koho upřednostňují, se neodvážili ani ve Zlíně, odkud pochází Jiří Čunek i Michaela Šojdrová. To se ještě nestalo, říkají mnozí lidovci o situaci, kdy volby předsedy nemají favorita a nikdo neví, kdo si získá delegáty.
Fakt, že se strana dělí na příznivce všech čtyř kandidátů, dokládají i neoficiální hlasování nebo osobní nominace politiků. Jako pokusné balonky na zjištění, kdo má jakou podporu, fungují orientační hlasování. Ta však v podstatě ukazují jen na preference volit toho či onoho kandidáta mezi členy krajských organizací a ne mezi delegáty, kteří nakonec na sjezdu budou rozhodovat.
"Hlasovali jsme, ale jen orientačně a jen o našich dvou kandidátech. Členové to jinak nechtěli," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ krajský předseda zlínských lidovců Jiří Stodůlka. Na Zlínsku by mezi straníky vyhrál předseda Čunek. "Těsně," podotýká Stodůlka. Předseda, kolem něhož se rozpoutala největší aféra posledních let, má však stále silné zastánce v domovské organizaci.
"Myslím ale, že se část straníků přiklání k Cyrilu Svobodovi, jehož projev tady na konferenci zapůsobil," popisuje situaci v jihomoravské organizaci její místopředseda David Macek.
V Ústí nad Labem, kde měli lidovci vůbec první krajské rokování, se straníci "orientačně" spíše kloní k Michaele Šojdrové. A z Pardubického kraje vyslali nejasný signál, že by se jim líbil Jan Březina. Ale rozhodli se to pro jistotu vůbec nezveřejňovat.
Volba předsedy bude tajná. I kdyby krajské organizace daly delegátům doporučení, což se obvykle u lidovců ctí, jejich hlasování nemohou zkontrolovat.
Žena i expředseda? Může být
Netradiční volbu, až podle posledního projevu, potvrdila i Věra Luxová (vdova po Josefu Luxovi), která stále patří ve straně mezi nejvlivnější členy. "Bude velmi záležet na tom, jaké kandidáti na předsedu přednesou projevy. Delegáti většinou už mají zmapovanou situaci, ale opravdu záleží na posledním projevu. Boj o křeslo předsedy nebude o osobách, ale o dalším směřování politiky KDU-ČSL," řekla v rozhovoru pro Lidové noviny.
"Já jsem také teď vyhrál volby o krajského předsedu díky tomu, že jsem se dobře připravil na projev," potvrzuje novou zkušenost ve straně staronový šéf na Zlínsku Stodůlka.
O tom, že u lidovců se může stát cokoliv, svědčí i fakt, že sami straníci nevylučují ani variantu, že by v čele KDU-ČSL, která lpí na tradičních rodinných hodnotách, mohla stanout i žena. "Ve straně padají výroky, že racionální změna by možná byla na místě," soudí někteří. A netrvají ani na tom, aby v čele byla za každou cenu zcela nová tvář.
"Cyril Svoboda má řadu cenných vlastností a navíc se poučil z chyb, které udělal," míní straníci v narážce na prezidentskou volbu a Svobodovo prohlášení, že pokud budou lidovci volit Klause, dočkají se vyrovnání s církvemi. "Také je záruka, že pod jeho vedením by KDU-ČSL nebyla béčkem ODS," dodávají s odkazem na to, že se expředseda nehlásí ke skupině příznivců Miroslava Kalouska. Právě na sjezdu se očekává bouřlivý odchod někdejšího předsedy a jeho věrných z partaje.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.