V prohlášení prezident Václav Klaus říká, že se scénářem, který dosud narýsovaly parlamentní strany, v podstatě souhlasí. První krok? Částečně obměnit Topolánkův kabinet. Přesně jak požadují sociální demokraté, kteří již dříve uvedli, že vládu by měli okamžitě opustit ministři Ivan Langer a Jiří Pospíšil. Druhým krokem bude stabilizovat pozměněnou vládu do konce předsednictví a možná i do voleb.
"Souhlas Poslanecké sněmovny s touto vládou by jí dal tolik potřebný elementární politický mandát," zní z Hradu. Mezitím by se strany dohodly na termínu voleb. "Prezident je připraven podílet se na vytvoření této dohody," uvedl mluvčí.
První průsečík
Hrubý scénář z Hradu je prvním částečným průsečíkem politických jednání za dva dny.
Parlamentní strany se ale zatím v představách, jak by se celá situace měla řešit, míjejí. Jejich předsedové, ale i jednotliví představitelé stran se vzájemně potkávají, ale nabízejí různá řešení.
ODS trvá na dalším pokusu sestavit vládu pro Mirka Topolánka a předčasných volbách. Socialisté o pokusu pro svoji stranu nemluví, ale zato žádají odvolání Vesecké a konec privatizací a dalších politických kroků stávající vlády.
Někteří straníci hovoří stále o úřednické vládě. Lidovci naopak mluví o rozšíření stávající trojkoalice o ČSSD, ovšem bez KSČM. Tedy o doplnění vlády, před změnami v ní varují. "Když tam kdokoli teď přijde nový během evropského předsednictví a bude chtít za Českou republiku jednat, tak se bude minimálně dva měsíce seznamovat s terénem," prohlásil místopředseda lidovců Roman Línek.
Zatím se potkávají jen předsedové, strany už si ale stanovily vyjednavače pro další postup. O tom, jaký postup by preferovali, jednali také komunisté. Ti se zatím sešli pouze s předsedou ČSSD.
Čekají ale pozvání na Hrad. "Tak, jako s ostatními stranami, i s námi bude pan prezident Klaus konzultovat další postup," řekl pro on-line deník TÝDEN předseda poslanců Pavel Kováčik.
KSČM po pátečním mimořádném jednání vedení uvedla, že nebude podporovat Topolánkovu vládu ani kdyby se pozměnilo její složení. "Ale dokážeme si představit, že dokončí předsednictví tato vláda nebo jiná a dovládne do předčasných voleb. Novou vládu se nepodaří sestavit a schválit bez nás," řekl Kováčik.
Mimořádně o krizi, nadvakrát
Kromě vyjednávání bude muset sněmovna čelit souboji vládního a opozičního protikrizového balíčku. Už příští týden kvůli nim svolal předseda komory dvě mimořádné schůze. V úterý se bude jednat o opozičním řešení, v pátek o koaličních návrzích.
"Najednou to jde. Že vláda předloží své návrhy, vítám, můžeme jednat o vzájemné podpoře některých protikrizových opatření. Doufáme, že se ODS vzdá své ideologické předpojatosti," komentoval Jiří Paroubek.
Foto: Reuters, ČTK