Prezident Václav Klaus tráví poslední dny návštěvou západních Čech. Rozhodně se však nedá říci, že by šlo o nudnou formalitu. Hlava státu nejdřív vzbudila rozruch, když zavrhla šance místních lázní Kyselka na rekonstrukci, teď se zase ostře pustila do moderátora České televize Václava Moravce.
Anketa:
Souhlasíte s názorem prezidenta Klause, který označil politický pořad Václava Moravce za rozeštvávací?
Prezident se do kritiky médií a novinářů pustil během setkání na Krajském úřadě v Karlových Varech, kdy se zamýšlel nad negativním vztahem mezi státem a českými občany. Za viníka nepříjemné nálady v politice na regionální i státní úrovní nakonec označil média, píše server ParlamentníListy.cz.
"Představte si, že bychom vám sem posadili pana Václava Moravce a jeho televizní program Otázky Václava Moravce a on by nepřetržitě vybíral dva a dva z tohoto zastupitelstva a organizoval svůj rozeštvávací pořad. Já vás ubezpečuji, že byste se tady hádali přesně stejně jako na celostátní úrovni. Já mám opravdu strach, že ta média k tomu přispívají svým zásadním dílem," pustil se do úspěšného českého moderátora prezident.
Česká televize se proti slovům prezidenta nijak neohradila a podle mluvčího Ladislava Štichy jeho výrok odmítá komentovat.
Klaus: Emisní povolenky? Nesmysl na druhou
Klaus při návštěvě Sokolovska také odmítl zpoplatnění emisních povolenek, jejichž část zatím stát rozdával energetickým podnikům zdarma. Jejich zpoplatnění prosazuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle Klause jsou ale emisní povolenky samy o sobě nesmysl. O možném zpoplatnění ve středu jednala vláda. Rozhodnutí ale odložila.
"Považuji povolenky za naprostý nekonečný nesmysl blížící se nesmyslům, které jsme zažívali v komunistické éře. Jejich zpoplatnění je nesmysl na druhou. V tomto ohledu mám názor shodný, jako má Sokolovská uhelná," řekl ČTK Klaus po společném jednání s představiteli regionu a velkých firem Sokolovska.
Emisní povolenky si v Evropské unii musí nakupovat velké firmy, které produkují oxid uhličitý. Jedna povolenka odpovídá jedné tuně vypuštěného CO2. Česká republika si spolu s dalšími zeměmi, závislými na výrobě elektřiny z jednoho typu fosilních paliv, vymohla v Evropské unii výjimku, podle které může část povolenek výrobcům energie bezplatně rozdělit.