Klaus vetoval antidiskriminační zákon. Žádá jej EU
16.05.2008 11:40 Aktualizováno 16.05. 13:32
Prezident Václav Klaus dnes vetoval antidiskriminační zákon. Považuje ho prý "za zbytečný, kontraproduktivní a nekvalitní a jeho dopady za velmi problematické", jak dnes sdělil Hrad.
Návrh zákona, jehož přijetí po Česku vyžaduje Evropská unie, tak poslanci znovu projednají.
Česká republika měla zákon na ochranu před diskriminací mít už při svém vstupu do EU. Na jeho přijetí čeká jako poslední stát sedmadvacítky. Ministryni pro menšiny a lidská práva Džamile Stehlíkové se však Klausovo rozhodnutí nelíbí. "Tento krok považuji za nešťastný. Nesplníme závazky vůči Evropské unii a můžeme očekávat sankce ve výši až tisíc eur za každný den prodlení," řekla Stehlíková.
Stehlíková věří sněmovně
Stehlíková zároveň doufá, že sněmovna Klausovo veto přehlasuje a dlouho odkládaný zákon znovu schválí. Podle Klause není ospravedlněním pro přijetí zákona to, že příslušnou směrnici navrhla a schválila Evropská komise pro povinné přijetí v členských zemích.
"Jako argument podle mého názoru tato skutečnost není na místě," uvedl Klaus v odůvodnění. Evropské směrnice jsou podle něj politicko-právními nástroji, které vyjadřují zájem na dosažení určitých cílů EU v členských zemích. "Jsou závazné jen co do výsledku, zatímco formy a metody realizace těchto cílů zůstávají na rozhodnutí jednotlivých členských států," napsal Klaus v dopise adresovaném předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi.
Cílem antidiskriminačního zákona je pomoci zajistit rovný přístup mimo jiné ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. "Zákon neobsahuje nic, co by bylo pro české právo zásadně nové," soudí hlava státu.
Zákon je antidiskriminační příručkou
"Tento zákon je - ve své podstatě - spíše jakousi naučnou antidiskriminační příručkou, shrnující obsah dalších zákonů a mající cíl především ideologický, a nikoli právní. K tomu však zákony určeny nejsou. Ty jsou určeny k tomu, aby přesně stanovily práva a povinnosti, nikoli k šíření osvěty," napsal Klaus.
Nelíbí se mu také, že při posuzování diskriminace má být v občanském soudním řádu přeneseno důkazní břemeno ze strany žalující na stranu žalovanou. Připadá mu to absurdní a v rozporu s evropskými právními tradicemi. Obává se také, že ustanovení může přinášet nové křivdy a nespravedlnosti.
Sporné je podle Klause rovněž přenesení odpovědnosti za provádění zákona na ombudsmana. Šlo by podle něj o radikální změnu role veřejného ochránce práv, který by tak mohl vstupovat i do soukromoprávních vztahů.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.