Kohout navrhuje změnit <span>strategii NATO</span>. Chce omezit mise

Domácí
3. 3. 2010 14:58
Jan Kohout při svém jmenování do funkce ministra zahraničí.
Jan Kohout při svém jmenování do funkce ministra zahraničí.

Jan Kohout při svém jmenování do funkce ministra zahraničí.Severoatlantická aliance by měla přehodnotit nasazování misí ve světě a vrátit se k teritoriální obraně. V rozhovoru pro dnešní Süddeutsche Zeitung to prohlásil český ministr zahraničí Jan Kohout. Mnichovský deník interview otiskl den před jeho pracovní návštěvou Berlína, kde by měl jednat i o plánované dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Proti dostavbě Temelína se staví odpůrci atomové energetiky v sousedním Rakousku i Bavorsku.

PSALI JSME: Ve hře o dostavbu Temelína jsou všichni tři uchazeči
                      Tajná schůzka: Paroubek, Topolánek, Fischer a Roman

NATO chce letos představit novou strategii, jak se vyrovnat s moderními hrozbami terorismu a kybernetických útoků. Podle Kohouta by však měl tento koncept směřovat spíše k posílení teritoriální integrity členských států a jejich solidarity.

"Měli bychom také zaujmout jiný vztah k takzvaným expedičním misím NATO. Ty byly posledních deset let hlavní aktivitou. Měli bychom se vrátit ke kořenům NATO, tedy k teritoriální obraně," zdůraznil ministr.

Ocenil, že nový americký projekt protiraketové obrany, který nahradil plánovanou radarovou stanici v Česku a silo s obrannými střelami v Polsku, zahrnuje celou alianci. Česká republika v něm podle něj bude hrát aktivní roli. Kohout však neočekává, že v ČR vznikne nějaký velitelský post, ale spíš post určený k výměně informací.

Ministr si je vědom, že zájmy Washingtonu jsou v současnosti jinde než v Evropě. "Od nás se očekává, že převezmeme odpovědnost za vlastní bezpečnost a že Evropa investuje prostředky do toho, aby se stala partnerem USA, a ne klientem," soudí šéf české diplomacie. NATO i EU proto podle něj musejí posílit své stávající instituce.

Bezpečnostní a unijní otázky by měly dominovat také jeho čtvrteční návštěvě Berlína, kde bude mimo jiné jednat i se svým německým protějškem Guidem Westerwellem. Kohout předpokládá, že se diskuse stočí také k dostavbě Temelína, k níž se mnoho Němců zejména v bavorském pohraničí staví kriticky. "Ve vlastním zájmu a v odpovědnosti vůči našim občanům chceme, aby byl Temelín co nejbezpečnější," snažil se český ministr mírnit jejich obavy.

ČTĚTE TAKÉ: Slunce a vítr místo Temelína

Zdůraznil, že pro Česko neexistuje žádná jiná energetická varianta než jádro, pokud si chce zachovat energetickou nezávislost a soběstačnost. Jaderná energetika podle něj nyní zažívá v Evropě renesanci a vnímá ji i jako příspěvek k ochraně ovzduší.

Foto: Tomáš Nosil, archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ