Severoatlantická aliance by měla přehodnotit nasazování misí ve světě a vrátit se k teritoriální obraně. V rozhovoru pro dnešní Süddeutsche Zeitung to prohlásil český ministr zahraničí Jan Kohout. Mnichovský deník interview otiskl den před jeho pracovní návštěvou Berlína, kde by měl jednat i o plánované dostavbě jaderné elektrárny Temelín.
Proti dostavbě Temelína se staví odpůrci atomové energetiky v sousedním Rakousku i Bavorsku.
PSALI JSME: Ve hře o dostavbu Temelína jsou všichni tři uchazeči
Tajná schůzka: Paroubek, Topolánek, Fischer a Roman
NATO chce letos představit novou strategii, jak se vyrovnat s moderními hrozbami terorismu a kybernetických útoků. Podle Kohouta by však měl tento koncept směřovat spíše k posílení teritoriální integrity členských států a jejich solidarity.
"Měli bychom také zaujmout jiný vztah k takzvaným expedičním misím NATO. Ty byly posledních deset let hlavní aktivitou. Měli bychom se vrátit ke kořenům NATO, tedy k teritoriální obraně," zdůraznil ministr.
Ocenil, že nový americký projekt protiraketové obrany, který nahradil plánovanou radarovou stanici v Česku a silo s obrannými střelami v Polsku, zahrnuje celou alianci. Česká republika v něm podle něj bude hrát aktivní roli. Kohout však neočekává, že v ČR vznikne nějaký velitelský post, ale spíš post určený k výměně informací.
Ministr si je vědom, že zájmy Washingtonu jsou v současnosti jinde než v Evropě. "Od nás se očekává, že převezmeme odpovědnost za vlastní bezpečnost a že Evropa investuje prostředky do toho, aby se stala partnerem USA, a ne klientem," soudí šéf české diplomacie. NATO i EU proto podle něj musejí posílit své stávající instituce.
Bezpečnostní a unijní otázky by měly dominovat také jeho čtvrteční návštěvě Berlína, kde bude mimo jiné jednat i se svým německým protějškem Guidem Westerwellem. Kohout předpokládá, že se diskuse stočí také k dostavbě Temelína, k níž se mnoho Němců zejména v bavorském pohraničí staví kriticky. "Ve vlastním zájmu a v odpovědnosti vůči našim občanům chceme, aby byl Temelín co nejbezpečnější," snažil se český ministr mírnit jejich obavy.
ČTĚTE TAKÉ: Slunce a vítr místo Temelína
Zdůraznil, že pro Česko neexistuje žádná jiná energetická varianta než jádro, pokud si chce zachovat energetickou nezávislost a soběstačnost. Jaderná energetika podle něj nyní zažívá v Evropě renesanci a vnímá ji i jako příspěvek k ochraně ovzduší.
Foto: Tomáš Nosil, archiv Týdne