Mostecký poslanec Oldřich Vojíř (ODS) chce být po volbách náměstkem. Protože tentokrát by se na volitelné místo ústecké kandidátky své strany nedostal, rozhodl se dát přednost kariéře vysokého státního úředníka. Plánuje, že po volbách přesídlí na ministerstvo průmyslu nebo dopravy.
V Poslanecké sněmovně sedí Oldřich Vojíř (ODS) od roku 1996. Tentokrát by ho však z volitelných pozic na kandidátce vystrnadili regionální politici, a tak šel poslanec raději na dohodu. "I sám ze sebe jsem měl pocit, zda už nepatřím k těm, kteří už netáhnou. Když si na chvíli odpočinu, nic se nestane," tvrdí nyní.
Věří, že jeho ústupek mu vynese místo na ministerstvu. "V tuto chvíli bych preferoval rozumnou exekutivní pozici, s tím, že když to vedení vyhodnotí jako rozumný krok, budu rád. Umím si představit, že bych mohl dělat náměstka." prohlásil. Vzhledem k tomu, že ve sněmovně je šéfem výboru pro energetiku, vidí své místo na ministerstvu průmyslu. Anebo v resortu dopravy. "Buď veřejná doprava, s tím mám zkušenosti, nebo investiční oblast," doplnil.
Bez obav
Sestavení kandidátky pro předčasné volby nebylo v Ústeckém kraji jednoduché. Místopředsedu ODS Petra Gandaloviče v pozici lídra sice nikdo neohrozil, ale o další volitelná místa museli politici bojovat. Uspěla například chomutovská primátorka Ivana Řápková, bývalý hejtman Jiří Šulc nebo ústecký primátor Jan Kubata. Poslanec Vojíř nepřímo naznačil, jaké debaty dohodě v ústecké ODS předcházely. "Vedly se diskuse, co bych preferoval a já řekl, že v tuto chvíli exekutivu," řekl. "Podle debaty jsem jeden z mála, kdo je schopen dělat to se znalostí," dodal.
Vojíř předpokládá, že pokud ODS ve volbách zvítězí, jeho šance na náměstkovské angažmá je velká. Ale má i záložní plán. "Jsem ekonomicky zabezpečen, i celá rodina, a přinejhorším bych přešel do soukromé sféry, do vlastního," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Vedle politické kariéry totiž Vojíř celá léta aktivně podnikal. Končící poslanec je rozhodně aktivní. Vedle práce ve sněmovně založil První mosteckou, Krušnohorskou investorskou a společně s tchýní také účetní firmu Ekokard, jak upozornila MF DNES.
Vojíř také potvrdil, že už nyní se mu schází další politické nabídky. Má se stát lídrem ODS ve volbách do mosteckého zastupitelstva a v roce 2010 by prý mohl za svůj region kandidovat do Senátu.
Životní výdělek
Ovšem obchod svého života uskutečnil poslanec Vojíř v roce 2005. Za víc než třináct milionů korun totiž výhodně prodal část akcií společnosti ČEZ, které si jako člen dozorčí rady mohl pořídit díky motivačnímu programu. Za jednu ze 150 tisíc akcií zaplatil zhruba sto korun. „Využil by to každý," hájil se Vojíř, který se přitom do dozorčí rady dostal v roce 2000 díky opoziční smlouvě.
Přílepek století. A znovu ČEZ.
Poslední "velkou akcí" Oldřicha Vojíře v parlamentu je návrh, který mění způsob obchodování s emisními povolenkami. Vojíř - spolu s Milanem Urbanem (ČSSD) a Martinem Římanem - "přilepil" svůj návrh k nesouvisejícímu zákonu o spotřebních daních. Podle exministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) je tento přílepek na míru ušitý společnosti ČEZ.
Návrh, který bude nyní posuzovat Senát, umožní, aby stát přispěl ČEZu 68 miliard korun za emisní povolenky. Část emisí oxidu uhličitého už nebude povinen krýt nákupem emisních povolenek a ve skutečnosti tak bude dotovat elektrárenské společnosti penězi, které firmy mají použít na modernizaci zařízení. V parlamentu kvůli tomu nastala bouřlivá debata, ale sněmovna nakonec návrh schválila.
Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková