Sněm strany TOP 09, který se od pátku konal v pražském hotelu Top, skončil. Předsedou strany se stal jediný možný kandidát, a to senátor Karel Schwarzenberg. K ruce mu bude jako první místopředseda Miroslav Kalousek. TOP 09 se chce v příštích letech podílet jen na takové vládní koalici, která se v programovém prohlášení zaváže k věrohodnému snižování deficitu veřejných rozpočtů.
Karel Schwarzenberg získal 163 z možných 164 hlasů. "Národní hrdost se vytratila a na její místo nastoupila závist a klam. Stranické a osobní zájmy vyhrály nad odpovědností k vlasti a nad lidem této země. Pokora se vytratila," ohodnotil ve svém projevu současnou politickou situaci.
CELÝ PROJEV KARLA SCHWARZENBERGA NAJDETE ZDE.
V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ přiznal, že nečekal takový úspěch: „Je to trochu moc na mě těch 99,9 procent nebo kolik to bylo. A je to strašný závazek.
ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg: Už něco platím, ale stydím se přiznat
Delegáti strany TOP09 si zvolili prvního místopředsedu také téměř jednohlasně. Miroslav Kalousek získal 166 ze 167 možných hlasů. Využijme typicky českého humoru v naší komunikaci. Když budeme i my nevšední, budeme i zajímaví," pronesl Kalousek ve svém projevu těsně před volbou.
ČTĚTE TAKÉ: Prvním místopředsedou TOP 09 je Miroslav Kalousek
Kalouskova podmínka
TOP 09 se chce v příštích letech podílet jen na takové vládní koalici, která se v programovém prohlášení zaváže "k razantnímu a věrohodnému snižování deficitu veřejných rozpočtů". Usnesení o snižování veřejných dluhů navrhl první místopředseda strany a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek.
"Rokovali jsme rozumně, rozhodli jsme věci. Ta nutná rozhodnutí pro další naši cestu jsme zde udělali," řekl ve své závěrečné řeči na sněmu předseda TOP 09 Schwarzenberg. Bezprostředně po konci sněmu se na prvním jednání poprvé sešlo nově zvolené stranické vedení.
ČTĚTE TAKÉ: Sjezd TOP 09 začal. A za hodinu bylo hotovo
OBRAZEM: Druhý den kongresu TOP 09
V dalších usneseních sněm uložil zvolenému výkonnému výboru, aby neprodleně jmenoval předsedy expertních skupin a zahájil práce na programu pro jarní parlamentní volby tak, aby byl k vnitrostranické diskusi připraven v první polovině března.
Volba senátora Karla Schwarzenberga předsedou TOP 09 nebyla překvapením pro Mirka Topolánka ani pro Cyrila Svobodu, předsedy ODS a KDU-ČSL. Svoboda, k jehož lidovcům se donedávna hlásila velká část stranického vedení zvoleného na sněmu TOP 09, poznamenal, že projevy delegátů sněmu byly velmi obecné a stranu je možné posuzovat především podle jejích konkrétních činů.
ČTĚTE TAKÉ: Volba Schwarzenberga nepřekvapila ODS ani lidovce
TOP 09 se prezentuje jako proevropská pravicová alternativa zavedených parlamentních stran. Vznikla poté, co se část členů KDU-ČSL rozhádala s novým stranickým vedením předsedy Cyrila Svobody. V minulých měsících se výrazně soustředila na úspěch v předčasných volbách do sněmovny zrušených Ústavním soudem, které se měly konat v říjnu.
NA FOTOGALERII SE PODÍVEJTE ZDE
Podle očekávání bylo zvoleno také pět členů širšího vedení strany. Stali se jimi poslanec Jan Husák, tajemník Společnosti přátel žehu Stanislav Motyčka, vysokoškolský učitel a bývalý ředitel Lesů ČR Jiří Oliva, lékař a bývalý náměstek hejtmana Jihočeského kraje Vladimír Pavelka a Jiří Špička, který je ekonomickým ředitelem Dopravně vzdělávacího institutu Českých drah. Nejvíce hlasů dostal Oliva - celkem 158, o tři hlasy méně obdržel Špička. Husákovi dalo hlas 151 delegátů, Pavelkovi 148 a Motyčkovi 130 delegátů.
KOMPLETNÍ NOVÉ VEDENÍ NAJDETE ZDE.
Foto: Karel Šanda