Téma TÝDNE
Legrace skončila. Jak se přežilo Žít Brno
21.10.2018 05:45 Původní zpráva
Může v komunálních volbách uspět hnutí, které voličům nabízí slevy na kremacích? V roce 2014 se to podařilo uskupení Žít Brno. "Satirická úderka," vysvětloval tehdy podstatu hnutí jeho zakladatel Matěj Hollan. Pak přišla reálná politika, zmizel humor a nyní Žít Brno neprošlo do zastupitelstva magistrátu.
Volební raketě jménem Žít Brno vyhasly motory. "Žít Brno zesnulo," reagoval facebookový lid na pád politického spolčení, které vzniklo v roce 2011 při hospodském tlachání.
Internetový portál hnutí si ale záhy získal mocnou popularitu, protože drsným černým humorem parodoval zkostnatělou koalici v čele brněnské radnice, které šéfoval primátor Roman Onderka (ČSSD). Brno tehdy bylo hodně rozčarované, hůře než Onderka už snad ani vládnout nešlo.
Vybetonujeme lesy
"Nemuseli jsme ani mnoho vymýšlet, jen jsme využívali to, s čím přicházela Onderkova radnice. Všechny naše aktivity byly jen reakcemi na hloupé kroky magistrátu, odpálkování míče," vysvětloval v roce 2014 časopisu TÝDEN zakladatel hnutí Matěj Hollan. Žít Brno třeba zveřejnilo fiktivní rozhovor s Marií Zezůlkovou, vedoucí kanceláře strategie města, která vážně tvrdila, že Brno je hezké město "plné automatů, podivných soukromých vysokých škol a bezdomovců". Hollan přejmenoval Brno na Krno, což zase byla reakce na objednávku studie o takzvané identitě Brna, kterou primátor Onderka zadal nekompetentní slovenské firmě, jež za 600 tisíc korun nezjistila o identitě moravské metropole vůbec nic. A rezonovala zde i další ironická hesla hnutí: "Autojízda: nový způsob boje proti nebezpečným chodcům a cyklistům." Nebo: "Lesy brzdí krněnský rozvoj, musí se vybetonovat."
Brno zakrňovalo. "Náš úspěch v minulých volbách souvisel hlavně s tím, že volič hledal protestní hlas. Věděli jsme, že bude těžké ho obhajovat," uvažuje po letošním volebním debaklu Barbora Antonová, předsedkyně Žít Brno (viz Voliči nás nebrali za protestní hlas).
Konec srandy
V minulých volbách se Žít Brno (s podporou Pirátů) umístilo na třetí pozici. Hollan se zapojil do jednání s hnutím ANO a lidovci a stal se náměstkem primátora. Nejdříve měl na starost kulturu, památkovou péči, sociální věci a zdravotnictví, po koaliční krizi v roce 2016 vyměnil zdravotnictví za dopravu.
Na dvou lodích najednou ale sedět nešlo. Pověstný dryáčnický humor muselo Žít Brno opustit, což byl podle některých politologů počátek konce. Objevují se i hlasy, že hnutí mělo zůstat v opozici, pak by mu letošní volby prý přinesly skvělé výsledky.
"Kdybychom zůstali v opozici, zůstalo by pro nás Brno pořád Krno. Ve výkonné politice si ale z lidí nemůžete jen dělat prdel. Říkat jim něco, co nemyslíte vážně," zjistil Matěj Hollan záhy poté, co přijal post náměstka primátora. "Vlastně z pozice radního nešlo používat černý humor ani vůči opozici. Chvíli jsem to zkoušel, z lavice náměstka to nemělo úroveň."
Důtky a jízda na černo
Hollan se hodně inspiroval v islandském Reykjavíku, kde v komunálních volbách triumfovalo hnutí Nejlepší strana. To slibovalo, že do místní zoo zajistí nákup ledního medvěda nebo že farmáři z venkova si budou moci brát ovce do hotelů v Reykjavíku. Po volbách ale na žádné medvědy ani ovce nedošlo a Nejlepší strana musela začít dělat běžnou politiku. A to není nic pro srandisty.
Už v roce 2016 přišla ODS s návrhem na Hollanovo odvolání z rady, přičemž poukazovala i na soukromá selhání náměstka. Ten byl údajně přistižen v tramvaji bez jízdenky a objevilo se také video z Ukrajiny, na němž je Hollan v neobvyklé situaci - lepé děvy ho bičují důtkami.
Bulvár pochopitelně zvítězil nad reálnou politikou. "Voliči příliš rychle zapomněli, že především díky Matěji Hollanovi byly ve městě plošně zrušeny herny," říká předsedkyně hnutí Antonová. Rušná Lidická třída, romský Cejl a další ulice se díky zákazu skutečně proměnily. Ještě v roce 2015 byl každý druhý podnik hernou, dnes jsou to obchůdky, bistra a kavárny.
Epilog U Poutníka
S předsedkyní Barborou Antonovou se potkáváme v proslulém bohémském výčepu U Poutníka v centru Brna. Častými hosty jsou tu spisovatelé, malíři i muzikanti a hostinec je příkladem liberalizace, kterou Žít Brno prosadilo na magistrátu. Dříve totiž platilo, že když host vynesl pivo před restauraci, přispěchal městský policista a pokutoval ho pro porušení vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Dnes stojí ve dvoře před Poutníkem deset stolů, u nichž se čile diskutuje. I o politice hnutí Žít Brno, paradoxní však je, že většina z oslovených umělců přiznává, že Hollana a spol. nevolila. "Nechci to ale veřejně komentovat," svěřuje se jeden básník. Také proto, že do hospody chodí i nakladatel Martin Reiner, kterého zná celá republika coby vydavatele knih Michala Viewegha. A Reiner za Žít Brno letos kandidoval.
Znova do boje
Úplně na lopatkách Žít Brno není, v zastupitelstvu magistrátu sice neuspělo, získalo však pět křesel v městském obvodu Brno-střed. A v obvodu uspěl i zmiňovaný nakladatel Reiner, úspěšný brněnský podnikatel. Ten odmítá, že by hnutí uhýbalo příliš doleva, jak je mu často vyčítáno. A že letos navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů zachycených v Itálii, považuje za normální solidaritu. "O Žít Brno kdosi vtipně řekl, že je to dnes v Brně jediná občanská demokratická strana se skutečným sociálnědemokratickým programem založeným na křesťanských hodnotách," míní Reiner.
Na brněnský magistrát se nicméně v těchto dnech navrací koalice skutečných politiků z ODS, KDU-ČSL a ČSSD. A také starých dobrých přátel, kteří v minulosti skvěle rozuměli "jánabráchismu" a kopání "malé domů". "Brno se vrací tam, kde už jednou bylo, což je velké zklamání. A hluboký návrat zpět. I když ještě úplně nevíme jak, znovu musíme vyburcovat občanský aktivismus," přemítá Antonová.
"Voliči nás nebrali za protestní hlas"
Předsedkyně hnutí Žít Brno BARBORA ANTONOVÁ (50) je romanistkou, překladatelkou a nakladatelkou. Volební neúspěch nechce svádět na zakladatele hnutí Matěje Hollana a jeho kauzy, říká v rozhovoru pro časopis TÝDEN.
Nezpůsobil propad hnutí Žít Brno především jeho zakladatel Matěj Hollan, o kterém se poťouchle vypráví, že v MHD jezdí načerno a na Ukrajině se nechal bičovat důtkami?
Po volbách je nám z různých směrů vyčítáno, že jsme se Hollana nedokázali zbavit. Každý teď na něho nasazuje, pro nás je ale pořád nejvýznamnějším nositelem témat celého hnutí. Hollanovi patří hlavní zásluhy na úspěchu v minulých volbách, a pro mě osobně je jeho odchod nemyslitelný.
Proč se tedy hnutí nedostalo do zastupitelstva brněnského magistrátu?
Asi dostatečně nerezonovalo, že jsme Brno posunuli dopředu v kultuře i v sociální oblasti, pro voliče to zřejmě nejsou důležitá témata. Přitom se konečně začne stavět nový koncertní sál pro filharmonii, na který se čeká řadu desetiletí. A v sociální oblasti jsme se zaměřili třeba na asistenční služby, na něž v rozpočtu scházejí stamiliony. Zřejmě to ale nejsou problémy, které zajímají občany, ačkoli město rychle stárne. Každý senior přitom potřebuje nějakou sociální asistenci: dovézt oběd, ošetřit, pohlídat, zavézt k doktorovi. Brňané se však krátkozrace zajímají spíš o parkování.
Slyšel jsem, že voličům vadilo, že jste ztratili pověstný drsný humor.
Kdo nás volil minule, toho nutně neoslovoval jen náš specifický humor. Líbil se mu protestní hlas jako takový, namířený proti zakonzervované radnici.
Prý jste moc levicoví a sociální?
To říkají právě voliči, kteří v nás viděli jen protestní hlas, ale nečetli program. Dostali jsme hodně kritických dopisů, že jsme zklamali. Přitom jsme jen plnili to, co jsme slíbili v programu, který se sociální oblasti věnoval naprosto prioritně. Protestní hnutí, z něhož se najednou stane mainstream, to má vždycky těžké.
Dobře, mainstream. Ale levice, nebo pravice?
Pro někoho jsme moc pravicoví, pro jiného moc velcí levičáci. Dostáváme to z obou stran.
Proč jste nešli do voleb s Piráty, jak tomu bylo před čtyřmi lety?
Odmítli nás, respektive nám nabídli až místa na konci první desítky kandidátky. Stejně tak zelení. Nakonec nás tahle roztříštěnost poškodila všechny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.