Diplomatická návštěva
Macron v Praze: s Babišem se vydali i na Karlův most
27.10.2018 10:40 Aktualizováno 27.10. 15:48
Premiér Andrej Babiš (ANO) s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v sobotu dopoledne navštívili francouzské velvyslanectví v Praze, zamířili i do nedalekého Lichtenštejnského paláce a prošli se po Karlově mostě. Macronův program v Praze uzavřela návštěva Národní galerie, která v nové expozici ukazuje díla tzv. francouzské sbírky nakoupené před 95 lety československým státem. Macron následně zamířil na jednání o Sýrii do Istanbulu.
Babiš přijal Macrona v pátek večer, kdy po oficiálním setkání v Kramářově vile zamířili do restaurace na Hradčanském náměstí. V restauraci strávili dvě a půl hodiny a kromě pracovních témat, mezi která patřila mimo jiné otázka migrace, se dostali i k osobním tématům.
Rozhodli ste sa byť samostatným národom v jadre Európy. Teraz musíme našu spoločnú Európu chrániť.
- Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) October 26, 2018
V sobotu ráno se znovu sešli i za doprovodu Babišovy manželky Moniky na francouzské ambasádě na Malé Straně, prohlédli si i slavnou Lennonovu zeď a poté zamířili do nedalekého Lichtenštejnského paláce. Procházku politici zakončili na Karlově mostě, který prošli zhruba do poloviny.
Macronův program v Praze uzavřela návštěva expozice s díly Clauda Moneta, Augusta Renoira, Paula Cézanna, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa či Georgese Braqa. Sbírka, kterou pro Národní galerii nakoupil stát za tehdejších šest milionů korun, má v současnosti hodnotu přibližně 45 miliard korun.
Francouzský prezident @EmmanuelMacron si v doprovodu premiéra @AndrejBabis a jeho choti Moniky prohlédl část historické Prahy. Navštívili Lichtenštejnský palác, prošli se po Karlově mostě a na závěr si v @narodnigalerie prohlédli jedinečnou sbírku francouzského umění. pic.twitter.com/IU0l19WUBk
- Úřad vlády ČR (@strakovka) October 27, 2018
Macron se chce zasadit o hlubší spolupráci s Centre Pompidou
Součástí delegace v Národní galerii (NGP) nebyl její šéf Jiří Fajt ani nikdo jiný z vedení instituce. Premiéra s francouzským prezidentem provedl soukromý galerista Jan Třeštík. Fajt řekl, že se již několik dní účastní v San Francisku konference ředitelů uměleckých institucí. Podle Třeštíka Fajta zastupoval a Macrona provázel Tomáš Sláma, který je Macronovým spolužákem z École Nationale d'Administration (ENA), jedné z nejprestižnějších vzdělávacích institucí ve Francii. Sláma je podle Třeštíka pověřen spoluprací mezi NGP a francouzským Centre Pompidou.
"Nápad na návštěvu galerie dostal premiér Babiš ve čtvrtek.... je důležité, že se krátkou návštěvu NGP podařilo uskutečnit," řekl Třeštík. Macron podle tiskové zprávy NGP v sobotu přislíbil, že se osobně zasadí o prohloubení spolupráce mezi Národní galerií a právě Centre Pompidou. Této spolupráce, jejímž dílčím výsledkem je třeba současná pražská výstava Františka Kupky, se týká i Fajtova návštěva USA.
Podle úřadu vlády mluvili Babiš s Marcronem v pátek především o spolupráci mezi ČR a Francií, která se na základě strategického partnerství prohlubuje například v oblastech dopravy, průmyslu, kultury či vzdělávání. Tématem byla také aktuální evropská agenda.
Z Česka zamířil Macron do Turecka
Macron je na první oficiální návštěvě Česka, do Prahy v pátek zamířil ze Slovenska a setkal se s Babišem i svým protějškem Milošem Zemanem. Obě země navštívil Macron u příležitosti oslav stého výročí založení Československa. Se Zemanem jednali mimo jiné o aktuálním vývoji v Evropské unii a situaci na Blízkém východě.
Zatím posledním francouzským prezidentem, který přijel do Prahy, byl v roce 2016 Macronův předchůdce François Hollande. Macron je v úřadu od loňského května. Deník Le Figaru k návštěvě Macrona v ČR a na Slovensku napsal, že prezident pokračuje ve své kampani mířené proti nacionalistům. Macron se na své cestě prezentuje jako zastánce evropské myšlenky a boje proti populismu, soudí komentátor listu.
Macron z Prahy zamířil na čtyřstrannou schůzku v Istanbulu. V Turecku s ním budou jednat tamní prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová o politickém procesu, který by vedl k ukončení syrské války, a o tom, jak zabránit humanitární katastrofě v syrské provincii Idlib.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.