Malé pravicové strany chtějí před volbami společný postup
21.06.2009 18:59
Zástupci několika malých stran stojících v politickém spektru napravo od středu v Praze jednali o spolupráci při přípravě na říjnové předčasné parlamentní volby včetně možnosti společné kandidátky. Výsledky nedávných eurovoleb podle nich ukázaly, že lidé chtějí volit pravicovou alternativu k velkým parlamentním stranám, jejich hlasy se ale kvůli roztříštěnosti ztrácejí.
Kromě vedení strany Věci veřejné, která konferenci svolala, své zástupce vyslaly například Strana svobodných občanů Petra Macha a SNK ED. "Všichni mají vůli k dalšímu jednání," řekl novinářům publicista Radek John, který byl na konferenci nejvýraznějším řečníkem a jenž chce kandidovat na předsedu Věcí veřejných.
ČTĚTE TAKÉ: Průzkum: Kalouskovu TOP 09 by mohlo volit 40 procent lidí
"Kakaový" Kraus se vrací. Strany uzavírají kandidátky
Zástupci malých stran se dohodli na základních východiscích případného společného programu. Společně odmítají návrat komunistů k moci v jakékoli podobě, chtějí prosazovat úsporný a efektivní stát, zamezit zneužívání veřejných funkcí, podpořit přímou demokracii a větší zodpovědnost politiků a prosazovat rozumnou zelenou politiku. Chtějí také vlivnou Českou republiku v efektivní Evropské unii a odmítají extremismus a populismus.
Pokud se politici z malých stran shodnou i na dalších konkrétních bodech, hodlají sestavit společnou kandidátku. "Rozhodně nepůjdeme do voleb bez společného konzistentního programu," prohlásil John.
Jednání budou pokračovat v dalších týdnech. Aby měl společný postup před blízkými volbami vůbec smysl, musí být podle Johna ukončeno nejpozději za tři týdny až měsíc.
Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová řekla, že definitivně spolupráci neodřekli Starostové a nezávislí, jejichž zástupci se konference nezúčastnili. Toto uskupení nyní spolupracuje se vznikající stranou Miroslava Kalouska TOP 09.
ČTĚTE TAKÉ: Kalouskův zvláštní slepenec. Ale šanci má
Spolupráci s Paroubkem nechci, pravil kníže
Prostý součet hlasů pro Věci veřejné, SNK-ED, Evropskou demokratickou stranou bývalé europoslankyně Jany Hybáškové a Starostů a nezávislých tvoří 9,74 procenta, tedy více, než je potřeba pro vstup do parlamentu.
Hybášková sice podle pořadatelů byla pozvána, ale nepřišla. Podobně se zachovali také další bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, která byla v eurovolbách se svým hnutím Suverenita nejblíže překonání potřebné pětiprocentní hranice, a Miroslav Kalousek z TOP 09.
Foto: veciverejne.cz, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.