Ministryně překvapila
Marksová: Vdovské důchody jsou prvorepublikový přežitek
19.04.2015 17:50 Původní zpráva
Vdovské a vdovecké důchody v současnosti pobírá více než 700 tisíc lidí. Jejich původním účelem bylo mimo jiné zabezpečit seniory po smrti partnera před chudobou. S novou generací, kdy pracují ženy i muži, ale ztrácejí smysl, myslí si ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).
"Je mi jasné, že je to trochu rouhavá myšlenka, přesto ji vyslovím nahlas. Například vdovské důchody vnímám coby prvorepublikový přežitek. Věřím, že někdy v budoucnosti budou zrušeny," uvedla ministryně. Institut pozůstalostních důchodů prý měl smysl ve společnosti, kde muž pracoval a žena byla v domácnosti. V současnosti už to ale moc neplatí. "Ženy nyní už nejsou tolik odkázané na příjem muže," dodala ministryně.
Sama prý návrh na zrušení pozůstalostních důchodů v žádném případě podávat nechce. "Lidé jsou na ně stále ještě zvyklí. Navíc tu pořád existuje nerovnost mezi důchody žen a mužů, i proto musíme být v otázce vdovských důchodů citliví," zdůvodnila Marksová. Za milník, kdy by o budoucnosti vdovských penzí mělo být rozhodnuto, považuje okamžik sjednocení věku odchodu do důchodu u mužů a žen. Dle nyní schválených pravidel se v roce 2030 zvýší věk odchodu do starobního důchodu na 65 let, v roce 2041 dojde ke sjednocení na necelých 67 let.
Další řečník konference, odborník na sociální politiku a profesor z Národohospodářské fakulty VŠE Vojtěch Krebs s názorem ohledně zbytečnosti pozůstalostních důchodů souhlasí. Ani on by je ale nerušil okamžitě, ze dne na den. "Platí, že jednou přiznaná dávka se neodebírá. Do budoucna ale uznávám, že by bylo dobré se nad jejich koncem zamyslet," míní Krebs. Prakticky by to prý šlo udělat tím způsobem, že by se k určitému datu přestaly důchody přiznávat. "To by ale muselo být schváleno a oznámeno roky dopředu, aby tím lidé nebyli překvapeni," doplnil Krebs.
Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jany Buraňové bylo k 31. 12. 2014 vypláceno celkem 701 815 pozůstalostních důchodů. Z toho čtyři pětiny byly zasílány ženám, vdovcům zbývající pětina. Roční výdaje na tyto důchody činily 27 miliard korun.
Ministryně se k otázce vdovských a vdoveckých důchodů vyslovila během konference Budoucnost české sociální politiky, pořádané Národohospodářskou fakultou VŠE v Praze. Informuje o ní časopis TÝDEN v čísle, které vychází v pondělí 20. dubna 2015.
Pozůstalostní důchody |
Vdova nebo vdovec má nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po manželovi nebo manželce, který/á byl/a poživatelem starobního nebo invalidního důchodu nebo splnil/a ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní nebo starobní důchod. Vdovecký nebo vdovský důchod vždy náleží též manželce nebo manželovi osoby, která zemřela následkem pracovního úrazu. Vdovský nebo vdovecký důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela nebo manželky. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.