V Česku by mohl vzniknout klon Kocábova ministerstva. Úřad by se ovšem zabýval rodinou. Podle poslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), která bojuje o post předsedy strany, v zemi chybí ministerstvo rodiny.
Šojdrová bez rozpaků přiznává, že jeden z nápadů vize s názvem Společně pro rodinu, není zcela její. Před lety se speciálním ministerstvem rodiny totiž přišel poslanec Tomáš Kvapil (nyní už dva měsíce v kómatu po mozkové příhodě).
Koaliční poslankyně navrhuje další ministerstvo i přesto, že v programovém prohlášení vláda slíbila snížit počet státních úředníků každý rok minimálně o tři procenta, a to především v centrálních orgánech.
ČTĚTE TAKÉ: Sarkozy posílá do Česka řád, pro Michaelu Šojdrovou
Nečas ve střetu zájmů?
"Tématy, která se týkají rodin, se zabývá mnoho ministerstev, ale není tady nikdo, kdo by jednoznačně hájil zájmy rodiny komplexně. Úkoloval ostatní ministerstva, kontroloval zákony, jestli jsou vhodné pro rodinu. Snaha udělat něco pro rodinu se tak tříští," vysvětlovala včera Šojdrová.
ČTĚTE TAKÉ: Lidovci se rozhodují: Šojdrová, nebo Březina?
Podle Šojdrové se třeba ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) dostává do střetu zájmů, protože jeho resort musí hájit stejně rodiny jako nesezdané páry nebo handicapované. Anebo stranický kolega Miroslav Kalousek hájící finance. "Ten zase kromě rodin musí bránit zájmy podnikatelů nebo důchodců, a to není dobré. Pokud má rodina obstát v tomto souboji, musí mít silného zastánce," říká poslankyně.
Připustila, že se v koalici lidovcům příliš nedaří rodinné téma prosazovat. "Nedaří se nám zdůrazňovat, že rodina je naše téma. Ale jde mi o úspěch pro-rodinné politiky jako takové. Každé ministerstvo se bude dostávat do rozporu, co má hájit," míní.
Malé pružné centrální
Poslankyně tvrdí, že by nechtěla příliš rozhazovat státní peníze za nové úřady. "Nejsem příznivcem vzniku nových orgánů. Ale jsou ministerstva, která s odstupem času ztrácejí opodstatnění. Šetřit by se mělo, ministerstvo rodiny nemusí mít stovky zaměstnanců a nemusí mít pobočky v krajích jako ostatní resorty. Byly by to možná desítky lidí," upřesnila. Které centrální úřady podle ní patří na smetiště dějin, však neprozradila.
Na dotaz on-line deníku TÝDEN, zda by případné nové ministerstvo měla řídit žena, odpověděla: "To si nemyslím. Jde o pochopení a prosazení tématu."
Volební právo pro rodiny
Ministerstvo by ale bylo jen jedním z opatření, která by zavedla. Navrhuje i zvyšování rodičovského příspěvku nebo rodinné zdanění. A mluví i o volebním právu pro rodiny.
"Nejsem pro snížení věku volitelů, takže by za děti volili rodiče. Tím chci podpořit hlasy těch, kteří budou hájit zájmy rodin s dětmi. Společnost, která stárne, se dostává do začarovaného kruhu, protože o politice a opatřeních ve prospěch mladých rozhodují stále starší lidé," vysvětlila Šojdrová.
Podle Šojdrové by se nejprve rodinné volební právo muselo vyzkoušet v obecních volbách. I proto, že obce mají na podmínky pro život rodin vliv. Politička by dokonce vyšla vstříc rodinám i v místních referendech. „Počítám s ostrou debatou na toto téma," řekla.
Sjezd KDU-ČSL, na kterém lidovci zvolí předsedu i nové vedení, bude za necelé tři měsíce. Aktivně se do souboje o předsednické křeslo zatím pustil jen europoslanec Jan Březina a právě Šojdrová, kteří představili své vize. Kromě nich se hodlá o post ucházet ministr Cyril Svoboda a vicehejtman Roman Línek z Pardubic.
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek