<span>Ministr nebo senátor.</span> Julínek to na výplatě nepozná

Domácí
2. 2. 2009 13:30
Dříve ministr, nyní senátor Tomáš Julínek.
Dříve ministr, nyní senátor Tomáš Julínek.

Tomáš Julínek v lavicích Senátu na plný úvazek.Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek ani po odchodu z vládní funkce nemusí začít nijak zvlášť šetřit. Jeho příjmy totiž prakticky neklesnou. Naopak další bývalý člen kabinetu, Jiří Čunek, si pohorší.

Příplatky, které jako ministr neměl, ho totiž lehce odškodní za rozdíl mezi ministerským a senátorským platem. Navíc mu pomůže zvolení do čela Stálé komise Senátu pro práci kanceláře Senátu. Předsedou se sice ještě nestal, ale je jediným kandidátem.

Naopak Jiří Čunek, další senátor, půjde po odchodu z ministerstva pro místní rozvoj s platem dolů. Přijde zhruba o dvacet tisíc korun, což je daň za to, že ho v Senátu žádná funkce nečeká.

Každá funkce pomůže

I tak si politici nemusejí závidět. I jako ministři-senátoři totiž kromě platu člena vlády, který lehce přesahuje sto tisíc, pobírali od Senátu na práci zákonodárce měsíčně zhruba stejnou částku.

Nyní budou mít o něco nižší plat, ale náhrady se jim zvýší o částky na ubytování a reprezentaci, což je v součtu 26 tisíc korun.

Jiří Čunek bude řadovým senátorem, bez funkcí.Navíc platy ministrů a senátorů, kteří získají některou z funkcí v horní komoře, se příliš neliší. I když mají ministři oproti řadovým senátorům více než o polovinu vyšší základní plat, už funkce předsedy komise, výboru nebo jen klubu rozdíl téměř vymaže.

Také spíš reprezentační post šéfa delegace do meziparlamentních organizací nebo výborů přidružených Evropské unii připíše politikům na výplatní pásky 25 tisíc korun hrubého.

Anebo stačí založit vyšetřovací komisi, která je běžnou věcí po vyhrocených debatách, které v parlamentu politici ne a ne ukončit. Když se pak z politika stane místopředseda Senátu, jeho plat je v tu chvíli rázem mnohem vyšší než plat ministra (123 400 korun). Takových senátorů je celkem pět. Předseda Senátu pobírá 164 900 korun.

Nejvyšší příplatky, které senátor k platu dnes může získat, přesahují 190 tisíc korun. A ty senátoři nemusejí zdanit.

Z takzvaných náhrad senátoři platí své asistenty, provoz kanceláře v regionu, ubytování v Praze, kancelářské vybavení, telefon, odborné práce a jsou v nich také peníze na reprezentaci.

Přemysl Sobotka a Tomáš Julínek, předseda Senátu a senátor.Více si může účtovat senátor, který byl zvolen ve velkém městě a má tam kancelář ( Praha, 27 tisíc korun, obec pod tisíc obyvatel 9 tisíc korun). A vyšší částku získá také zákonodárce, který je ze vzdálenějšího obvodu (34 200 korun, nad 250 kilometrů).

Další, zvláštní náhrady pak mají k dispozici místopředsedové a předseda Senátu, a to zhruba 30 tisíc.

Senátory na plný plyn

Julínek střídá v senátních funkcích kolegyni Danielu Filipiovou, která zase vystřídala jeho ve vládě. Ve středu už ho senátoři zvolili do mandátového a imunitního výboru i do výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Čunek se stal staronovým členem ústavně-právního výboru, kde zasedal předtím, než se stal ministrem. Oba exministři se vracejí k aktivní práci v Senátu, kterou museli opustit kvůli vládní práci.

Foto: Robert Zlatohlávek, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ