Mladí politici se spojili. Ale bez Babišova ANO

Domácí
30. 11. 2015 05:05
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Spojenectví ČSSD, ODS, lidovců, TOP 09 a zelených zní jako utopie. Ale mládežnické odnože tradičních stran skutečně vytvořily asociaci. A nevzaly mezi sebe ANO ani komunisty, píše pondělní vydání časopisu TÝDEN.

Po večerech sepisují politická prohlášení a stanoviska. Ve volném čase přebíhají z jednoho zasedání na druhé. Pořádají semináře a se stejně mladými vrstevníky se dohadují o Evropské unii, migrační vlně či finanční krizi v Řecku. Ještě jim ani nebylo třicet, ale navenek to občas vypadá, jako byste se dostali do prostředí protřelých politických harcovníků, jejichž existence se zúžila na podivný svět českého partajnictví. Jako by se dobrovolně odtrhávali od reálného života, na který koukají jen z oken zasedacích místností.

Mladí, kteří se třeba hned po dovršení osmnácti let vrhli do politiky a vstoupili do mládežnických organizací zavedených stran, sami sebe takhle nevidí. Mluví o tom, jak jsou stejní jako jejich "nepolitičtí" vrstevníci.

"Jsme normální mladí lidé," tvrdí například Jan Kavalírek a jako důkaz normálnosti uvádí třeba to, že každoročně jezdí členové na Moravu do sklípku. Kavalírek je spoluzakladatelem pražského TOP týmu před více než čtyřmi lety. Tehdy mu bylo osmnáct. Vzpomíná, že strany tehdy nějaké mládežnické organizace měly, TOP 09 patřila mezi výjimky. "Mladí lidé by měli jít do politiky," tvrdí Kavalírek, který kromě vysokoškolského studia zvládá i práci manažera jednoho pražského golfového klubu a další aktivity. I proto byl letos na greenu jen asi pětkrát.

Jiří Fremr, předseda Mladých konzervativců, politické líhně ODS, pokládá politiku za svůj koníček - stejně jako sport. "Pracuji jako většina mých kolegů tak dlouho, jak je potřeba, mnohdy většinu dne," říká Fremr, zaměstnanec advokátní kanceláře. "Ale když vás to baví, není to problém. Práci pro Mladé konzervativce se věnuji hlavně po večerech, je to vlastně vedle sportování hlavní koníček. Hlavní činnost pak většinou vyvíjíme o víkendech."

Předsedkyně nejstaršího mládežnického spolku Lucie Válová z Mladých sociálních demokratů působí dojmem, že ji to k veřejnému dění táhlo odmalička. "Už na základní škole jsem chtěla něco dělat. Byla jsem nástěnkářka, ráda jsem ostatním ukázala, že něco dovedu," řekla. Zapojení mladých lidí do politiky by podle ní mělo být spontánní. U nejmladší mládežnické "partaje" s názvem Mladé ANO jí tento motiv chybí. "My jsme nevznikli proto, že nám to nějaký lídr nějakého hnutí poradil," řekla před časem Válová na adresu Andreje Babiše.

Čtěte TÝDEN!* Proč se mladí politici spojili a co si od asociace slibují?

* Kolik mají mládežnické organizace členů?

* Přispívají jim jejich "mateřské" strany na činnost?

* Čím se lídři mladých organizací živí a jaké jsou jejich ambice?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE V PRODEJI OD PONDĚLÍ 30. LISTOPADU 2015.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ