Mluvíte jako xenofob a rasista, vyčítají Okamurovi

Domácí
27. 3. 2014 19:06
Tomio Okamura.
Tomio Okamura.

Organizaci pro pomoc uprchlíkům (OPU) pobouřily nedávné výroky předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury o migrantech. Označila je za xenofobní a rasistické. Podle ní tak chce poslanec zřejmě po vzoru krajně pravicových politiků z ciziny budovat svou politickou kariéru. Podle Okamury by se například cizinci po ztrátě práce měli vrátit do vlasti a neměli by "parazitovat" na českém sociálním systému, Česko by prý také přistěhovalcům nemělo své občanství automaticky rozdávat. Okamura se už několikrát ohradil proti tomu, že by byl xenofob a rasista.

"Jsme pobouřeni výroky pana Okamury a také neuvěřitelnou odezvou, jakou jeho slova mají," uvedl ředitel OPU Martin Rozumek. Podle něj si poslanec "zřejmě po vzoru krajně pravicových stran v zahraničí hodlá na tomto tématu budovat svoji politickou kariéru".

Okamura v nedělním diskusním pořadu televize Prima třeba uvedl, že jako země "nemáme peníze na adekvátní podporu pro naše české občany, ale budeme dávat peníze cizincům, kteří tady nepracují". Ve Sněmovně prohlásil, že není žádoucí, aby cizinci bez práce v Česku zůstali a pobírali dávky.

Podle šéfa OPU je naopak česká migrační politika nastavena nespravedlivě. "Směřuje na jedné straně k maximálnímu využití levné a často vykořisťované pracovní síly migrantů a na straně druhé k jejich minimální účasti na veřejných rozpočtech, do kterých přispívají," uvedl Rozumek. Podotkl, že zaměstnaní cizinci stejně jako čeští pracovníci platí odvody a měli by mít možnost v případě potřeby nějakou podporu získat. To stanovuje i směrnice EU, která by se měla promítnout do české legislativy.

Podle demografů se Česko bez přílivu cizinců v budoucnu neobejde. Společnost totiž stárne a Češi začínají pomalu vymírat. Rodí se méně dětí, než kolik lidí umírá. Už za pár let může republice hrozit nedostatek pracovních sil.

Na svém blogu Okamura kritizuje i to, že by cizinci měli získat občanství po pár letech. "Je opravdu nutné občanství 'automaticky' rozdávat každému, kdo si o ně řekne?" ptá se šéf hnutí Úsvit.

Podle organizace ČR patří v udělování občanství k nejpřísnějším státům. Dokládají to i údaje Eurostatu. Podle nich poměr počtu migrantů, kteří se českými občany stali, k celkovému počtu cizinců je v ČR vůbec nejnižší. Zatímco v EU připadá na tisícovku lidí ze zahraničí ročně v průměru 23 udělených občanství, v Česku jsou to jen čtyři. Podle zástupců neziskových organizací za tím byla příliš přísná pravidla, ale i nezájem cizinců. Změnu by podle nich mohla přinést platná novela cizineckého zákona.

Cizinci bez občanství nemohou v Česku volit, a to ani do samospráv v místech, kde žijí. Nemohou se zapojit do politiky. Nemohou mít běžné zdravotní pojištění, musejí se pojistit komerčně. Podle Rozumka takové překážky naopak brání plné integraci přistěhovalců.

Okamura se už několikrát ohradil proti tomu, že by byl xenofob a rasista. Řekl, že jen pojmenovává věci pravými jmény. "Na rozdíl od všech já jsem byl obětí xenofobie a rasismu celé dětství... při pohledu na mě, já nejsem xenofob, ani rasista, ani nemůžu být," řekl před pár dny v nedělní Partii Okamura, který je synem Češky a Japonce.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Martin Bouda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ