Musíme ještě jednat, <span>řekl Klaus</span> o kanadských vízech

Domácí
6. 7. 2009 16:08
Prezident dává přednost vyjednávání. &quot;Pomsta&quot; není nutná.
Prezident dává přednost vyjednávání. &quot;Pomsta&quot; není nutná.

Prezident dává přednost vyjednávání. Prezident Václav Klaus doufá, že Česko bude ještě s Kanadou vyjednávat o kanadské hrozbě znovu zavést víza pro české občany. Podle neoficiálních informací by Kanada mohla víza znovu zavést od úterý v reakci na rostoucí příliv hlavně českých Romů do Kanady, kteří tam odjíždějí s odůvodněním, že v Česku je jejich komunita vystavena rasově motivovaným útokům.

"Já doufám, že se bude s Kanadou ještě vyjednávat. Odvetu, tu si nechme opravdu na poslední chvíli," řekl dnes Klaus novinářům. Za zbytečně ostrou formulaci považuje výroky některých českých politiků, podle nichž by po případném obnovení kanadské vízové povinnosti mělo Česko tlačit na EU, aby jako celek přijala vůči Kanadě stejné opatření.

ČTĚTE TAKÉ: Kanadská vláda údajně rozhodla o zavedení víz pro Čechy

Čeští politici míní, že pro zavedení kanadských víz není důvod. Podle některých zdrojů je o zavedení víz kvůli vysokému počtu Čechů žádajících v Kanadě o azyl prakticky rozhodnuto, ale šéf české diplomacie Jan Kohout to minulý týden nepotvrdil.

Pro jednání v rámci EU o problematice hrozících kanadských víz se minulý týden vyslovili předsedové ČSSD a KDU-ČSL Jiří Paroubek a Cyril Svoboda. Lídr lidovců navíc hovoří o možnosti obrátit se na Evropský soudní dvůr. "Myslím, že je třeba jednat s Kanaďany na úrovni EU," přidal se Paroubek.

Ministr Kohout žádá solidaritu celé Evropské unie.Kohout v pátek uvedl, že zavedení víz pro Česko by vyvolalo odvetnou reakci celé Evropské unie, Praha sama by reagovala zřejmě zavedením víz pro diplomaty a držitele služebních pasů. Kohout se také zmínil o možnosti zavedení víz pro Kanadu v rámci celé sedmadvacítky. Podle Svobody se vláda a diplomacie musí okamžitě dovolávat principu solidarity u EU.

Kanada by víza obnovila dva roky od jejich zrušení. Do Kanady utíkají převážně čeští Romové, od letošního ledna do dubna jich tam přiletělo 1 077. Za celý loňský rok jich bylo 861. Vízová povinnost platila od roku 1997 do roku 2007 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl.

ČTĚTE TAKÉ: Pecina chtěl zrušit linku do Toronta. Kvůli Romům

Foto: Karel Šanda, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ