Zlepšit podle požadavků EU možnosti přístupu k informacím ve veřejné správě má vládní novela, kterou v prvním kole projednávání podpořila sněmovna. Možnost úřadů žádat úhradu za poskytované informace novela nechává beze změn. Ukládá jim ale povinnost informovat žadatele o tom, že proti výši vyměřené částky mohou podat stížnost. Předlohu před dalším schvalováním mají do začátku května projednat sněmovní výbory petiční a ústavně právní.
Novela o svobodném přístupu k informacím má zavést povinnost úřadů zveřejňovat informace v otevřeném, případně též ve strojově čitelném formátu. Úřadům má umožnit odkázat žadatele o údaje na internetové stránky, kde se požadované informace nacházejí.
Poslankyně TOP 09 Věra Kovářová v souvislosti se zákonem kritizovala prezidentova kancléře Vratislava Mynáře za to, že má na rozdíl od starostů a úředníků "problém" se zveřejněním svých příjmů. Sněmovna by podle ní měla spolu s novelou přijmout doprovodné usnesení, v němž by Mynářovo počínání označila za nepřijatelné a za porušování zákona.
"Jeho chování je v hrubém rozporu s požadavky kladenými na veřejné funkcionáře v podmínkách demokratického právního státu," uvedla Kovářová. Sněmovna by proto podle poslankyně měla vyzvat prezidenta Miloše Zemana, aby v případě Mynáře zjednal nápravu.
Ministerstvo vnitra k novele dostalo podle předkládací zprávy od oslovených institucí téměř 180 připomínek, nedohodlo se jen na jedné s Českou národní bankou. Centrální banka požadovala vložit do předlohy pasáž, která by z režimu poskytování informací vyloučila údaje o ochraně stability finančního systému. Vnitro na to odmítlo přistoupit s tím, že by to bylo doplnění nad rámec připravené novely. Případné doplnění proto nechalo na vládě. Ze stejného důvodu nevyhovělo požadavku Svazu průmyslu a dopravy a některých ministerstev, aby do zákona byla doplněna definice veřejné instituce.