Na svém webu je Svoboda stále předsedou lidovců

Domácí
14. 11. 2010 08:45
Bývalý předseda lidovců nyní pracuje na ministerstvu zahraničí.
Bývalý předseda lidovců nyní pracuje na ministerstvu zahraničí.

Internet je zvláštní médium. Ve virtuálním světě jedniček a nul jsou možné opravdu zázraky. Mezi ně lze počítat i zmrtvýchvstání politických zombie, které se najednou tváří, jako by je voliči neposlali do záhrobí zapomnění. Řeč je o politicích, kteří si po odchodu z vrcholných funkcí jaksi pozapomněli dál spravovat své oficiální webové profily a vystupují na nich, jako lídři svých stran.

Jedním z příkladů může být třeba šéf lidovců Cyril Svoboda, kterému média kvůli jeho sporu s katolickou charitou a Jedličkovým ústavem o činžovní dům v Dejvicích dala přezdívku "Hamižný Cyril". Na jeho oficiálních internetových stránkách se hned v záhlaví dozvíte, že jde stále o předsedu KDU ČSL, přestože krátce po volbách rezignoval.

V jednom ze svým posledních textů na stránkách ze 17. června Svoboda sice hovoří o tom, že přijal svůj díl odpovědnosti za propadák ve sněmovních volbách, který tradiční parlamentní stranu vyhnal z poslaneckých lavic. Jeho záměry jsou ale zřejmě jiné.

"Každou situaci máme využít pozitivně k dobrému dílu. Nemáme před sebou minulé volby. Ty jsme prohráli a já jsem na sebe samozřejmě vzal za prohru hlavní díl odpovědnosti. Stejně tak chci nabídnout podíl odpovědnosti za naši budoucnost. Jsem si jist, že k tomuto úkolu potřebujeme využít každého, kdo je připraven straně prospět," svěřuje se bratrům a sestrám ve straně Svoboda.

Jak si svůj budoucí úděl a úlohu u lidovců ale přesně představuje, raději nepopisuje. Pravděpodobně se ale snu o znovudobytí parlamentu nehodlá vzdát. Jediným kontaktem, který na stránce naleznete, je jeho bývalé spojení do sněmovny. Možná tím jenom něco naznačuje.

Proč volit zelené?

Ještě jako ministr Martin Bursík debatuje s nespokojenými investory do fotovoltaiky.Dalším předsedou politické strany, který se po sněmovních volbách poroučel byl i šéf zelených Martin Bursík. I jeho internetové oficiální stránky budí dojem, jako byste se strojem času vrátili o několik měsíců zpátky do minulosti. Informací, která jeho webu vévodí, je sdělení, že Bursík se svými kolegy z ústeckého kraje procestoval tamní region a nenákladnou kampaní oslovil tisíce lidí. Jaký ale měla ve skutečnosti tato metoda účinek se dnes naštěstí nemusí už dohadovat. "Půjdu tvrdě proti korupci, vlivu kmotrů, mravnímu úpadku i devastaci krajiny," slibuje. Poděkování za podporu, nebo informaci o tom, že už není předsedou strany byste ale hledali marně.   

Holka z plakátu 

Předsedkyně Demokratické strany zelených visela na každém rohu.Svéráznou postavou české politické scény uplynulých let byla rozhodně i Olga Zubová. Žena, která položila Topolánkovu vládu a po odchodu ze Strany zelených s dalšími lidmi stála za vznikem konkurenční trucpartaje Demokratická strana zelených. Svého času díky masivní billboardové kampani snad nejviditelnější politická tvář pomalu upadá v zapomnění. Její internetové stránky také zmrzly v čase.

Před nedávnem se sice Zubová pokusila uspět v Kutné Hoře v senátních i komunálních volbách, čekal ji ale propadák. Jedním z posledních článků na jejím webu je oznámení kandidatury letos v červenci. "Poprvé v životě se zúčastním komunálních voleb jako kandidátka. Vždycky k volbám chodím, to ano, ale ještě nikdy jsem nekandidovala. Tentokrát jsem se rozhodla. Dali jsme dohromady dobrou partu a chceme to zkusit," svěřuje se čtenářům.

Přestože to je při komunálních volbách velmi problematické, lidé ji i tak dokázali "vykřížkovat" a Zubovou, která byla druhá na kandidátce, přeskočil z patnáctého místa kutnohorský primář plicního oddělní tamní nemocnice Jiří Balý. Ve volbách do Senátu Zubová získala jen něco přes pět procent a nad ní se umístila i manželka muže, jehož vládu pomáhala svrhnout - Lucie Talmanová.

Zavřete oči, odcházím

Bývalý šéf sněmovny Vlček zmizel na politickém smetišti.Jako kouzelnický trik nebo fráze z jednoho nejznámějších starých českých filmů Kristián: "Zavřete oči, odcházím". I tak může působit digitální alter ego bývalého sociálnědemokratického šéfa sněmovny Miroslava Vlčka. Ten po svém neslavném odchodu z jedné z nejvyšších ústavních funkcí kvůli podezřelým půjčkám přestal s médii téměř komunikovat. Také jeho webové stránky jsou výmluvné. Najdete na nich jedinou informaci - V REKONSTRUKCI. 

Poněkud jinou taktiku svého oficiálního virtuálního bytí zvolil bývalý místopředseda a exministr vnitra Ivan Langer. Na stránkách rovnou oznámil, že se jim nebude nadále plně věnovat. Jeho obdivovatelé a následovníci se mají obracet na jeho účet na sociální síti Facebook. Mimo jiné tam Langer patří mezi ty opravdu aktivní.  "Můj web již sice nebude aktualizován (s výjimkou automatických aktualizací Novinek ODS a CEVRO) a nebudete zde moci klást své dotazy, ale jako informační zdroj o mých dosavadních aktivitách vám bude sloužit i nadále. Pro komunikaci se mnou můžete využívat můj Facebook, rád vás přivítám mezi své přátele :-)," uzavírá působení svého webu Langer.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ